مقالات

عملیات آزادسازی "سوسنگرد" + لیست اسامی خلبانان شرکت‌کننده در عملیات

 
در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم شرکت داشتند از ناحیه پا به شدت مجروح می‌شوند و یکی از محافظانش هم به شهادت می‌رسد ولی شهید چمران با کشتن راننده یک کامیون عراقی به همراه دیگر محافظش با کامیون به عقب برمی‌گردندوشهید چمران را برای مداوا به تهران منتقل می‌نمایند.

به گزارش ویژه‌نامه دفاع مقدس باشگاه خبرنگاران ، عملیات "سوسنگرد" از عملیات جنگی ایران در جریان جنگ با عراق بود.

 این عملیات در محور سوسنگرد به صورت نیمه گسترده در تاریخ ۱۳۵۹/۸/۲۶ به فرماندهی مشترک انجام شد.

این عملیات قرار بود با مشارکت پاسداران وتیپ 2 لشکر 92 زرهی خوزستان ونیروهای ستاد جنگ‌های نامنظم انجام شود .

 کلیه هماهنگی‌ها برای انجام عملیات و نجات مدافعان توسط "حضرت‌آیت‌الله خامنه‌ای" و شهید" چمران" انجام گرفته بود.

قرار بود  نیروی اصلی عملیات که همان تیپ 2 زرهی 92 بود حمله خود را به سوسنگرد آغاز کنند.

حدود 12 شب فرمانده لشکر 92 زرهی امیر سرتیپ "غلامرضا قاسمی‌نو" در تماس تلفنی با حضرت "آیت‌الله خامنه‌ای "اظهار داشت:  فرمانده نیروی زمینی ارتش تیمسار ظهیر‌نژاد گفتند: تیپ 2 نباید در عملیات شرکت کند وچون احتمال انهدام تیپ وجود دارد به دستور بنی‌صدر از شرکت در این عملیات خودداری کند.

با این دستور عملا عملیات لغو می‌شد وسوسنگرد نیز سقوط می‌کرد وتمام مدافعان به شهادت می‌رسیدند. بلافاصله حضرت آقا در تماس تلفنی این مساله را باحضرت امام (ره)در میان می‌گذارند وامام هم می‌فرمایند تیپ باید شرکت کند ونیازی به اجازه بنی‌صدر نیست.

 حضرت آقا هم  فورا نامه‌ای به فرماندهی لشکر  2 زرهی می‌نویسند که تیپ باید در عملیات شرکت کند وهرکس از این دستور سرپیچی کند مسوول است.

 شهید چمران نیز در زیرنامه متنی را اضافه میکند با این مضمون که اگر تیپ فردا عمل نکند 500نفر از مدافعان فردا به شهادت می‌رسند واگر من زنده باشم با مسوول متخلف برخورد خواهم کرد  (منظور بنی‌صدر می‌باشد)ازآن طرف فرماندهی متعهد لشگر 2 هم که علاقه خاصی به رهبر معظم انقلاب داشتند تیپ رادر حالت آماده‌باش قرار می‌دهند.

فردا صبح عملیات به فرماندهی "شهید چمران" و "امیر قاسمی‌نو" در مورخه 59/8/26 آغاز می‌شود و باحمایت چند فروند بالگرد توپدار کبری محاصره سوسنگرد شکسته می‌شود.

در این عملیات که شهید چمران در خط مقدم شرکت داشتند از ناحیه پا به شدت مجروح می‌شوند و یکی از محافظانش هم به شهادت می‌رسد ولی شهید چمران با کشتن راننده یک کامیون عراقی به همراه دیگر محافظش با کامیون به عقب برمی‌گردندوشهید چمران را برای مداوا به تهران منتقل می‌نمایند.

 این عملیات با فرماندهی مستقیم حضرت آقا وشهید چمران با موفقیت به پایان می‌رسد و سوسنگرد برای همیشه آزاد می‌گردد .

لیست خلبانان هواپیمای F5 شرکت‌کننده در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد به شرح زیر اعلام شد:

 "داود صادقی"، "محمود نعیمی"، "شیرافکن همتی"، "جلال آرام"، "پرویز نصری"، "بهنام غنامیان"، "احمد مهرنیا"،‌ "سید اسماعیل موسوی"، "سیاوش مشیری"، "حبیب‌الله بقایی" ،"داوود سلمان"، "قاسم محمدامینی"، "ایرج عصاره"، "اکبر توانگریان" و همچنین خلبانان "محمد مسبوق"، "رضا رمضانی"، "فضل‌الله جاوید‌نیا" و "داوود عسگری" با هواپیمای F14 درجریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد شرکت داشتند.

خلبانان شهید نیروی هوایی در عملیات آزادسازی سوسنگرد

 در عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد در ۲۶ آبان‌ماه سال ۱۳۵۹ که به شکست حصر سوسنگرد منجر شد، ۲۴ خلبان نیروی هوایی شرکت داشتند که از این تعداد " هوشنگ کیان‌آرا"، "سید محمدتقی حسینی"، "محمد کام‌بخش ضیایی"، "نعمت‌الله اکبری سامانی"، " یونس خوش‌بین" و " ابراهیم‌ امیدبخش" به شهادت رسیدند.

همچنین "استوار دوم شهید حسین سلمان‌زاده"، "گروهبان یکم شهید ابراهیم قهوه‌چی‌زاده"، "استوار دوم شهید غلامعلی حلاج قدوی"، "سروان فنی شهید عبدالله عیسی‌پور"، "ستوان دو شهید سیدعلی اکبر حیدری" نیز از دیگر شهدای نیروی هوایی در جریان عملیات آزاد‌سازی سوسنگرد می‌باشند.