» روز جهانی مسجد » تخریب مساجد

بسم الله الرحمن الرحیم

بر اساس پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران و تصویب اجلاس وزرای خارجه سازمان کنفرانس اسلامی، روز ٢١ آگوست، مصادف با سالروز به آتش کشیدن مسجد الاقصی در سال ١٩٦٩، به عنوان "روز جهانی مسجد" نامگذاری شده است. در سطح بین الملل جدی‌ترین واکنش در این خصوص، صدور قطعنامه ٢٧١ شورای امنیت سازمان ملل در تاریخ ١٥ سپتامبر ١٩٦٩ با موضوع محکومیت این واقعه تلخ بوده ولی پس از آن، در سایه دامن زدن دشمنان به آتش اختلاف میان مسلمانان، عزم و اتحاد جدی میان کشورهای اسلامی برای برخورد هماهنگ و موثر با جسارت‌های صهیونیست‌ها، مشاهده نشده است. لذا چنانچه مشاهده می شود، سیر تخریب مساجد و توهین به اماکن مقدس اسلامی همچنان ادامه دارد.

ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ 51 روزه علیه غزه 270 مسجد را تخریب کرد. در این حملات 73 مسجد به طور کامل و 197 مسجد نیز به طور جزئی تخریب شد. در حالیکه با نگاهی به کارنامه اقدامات رژیم صهیونیستی در فلسطینی اشغالی شاهد آن هستیم که از سال ١٩٤٨ که این رژیم اعلام موجودیت کرد تا به امروز هزاران مسجد در مناطق اشغالی تخریب یا تغییر کاربری پیدا کرده اند و مسجدالاقصی نیز به عنوان نماد مساجد مسلمانان هر روز در معرض خطر تخریب و یهودی سازی صهیونیست‌ها قرار دارد. بر اساس تحقیق شیخ کامل ریّان رئیس «جمعیة الأقصی لرعایة الأوقاف الإسلامیة»، اسرائیل تاکنون بر ٠٠٠ر٦٠٠ر١ دُونُم (هر دونم تقریبا هزار متر) . از املاک وقفی دست انداخته، ١٢٠٠ مسجد را منهدم کرده، ٥٠ مسجد را به کنیسه تبدیل کرده و ٥٠ مکان اسلامی را با تغییر نام آنها به عبادتگاه‏های صهیونیست ها اختصاص داده است.

گروه تکفیری داعش نیز تا کنون بیش از ٢١٠ مسجد و مرکز دینی را در مناطق تحت کنترل خود در عراق و سوریه با خاک یکسان کرده است. امروز نیز شاهد حملات هوایی به مساجد یمن و انفجار مساجد شیعیان در عربستان و کویت هستیم و حتی مسئله انهدام کعبه هم در فتاوای این گروهها دیده می شود. دفتر رصد فتواهای تکفیری دار الافتار مصر در گزارشی که پیش از حمله تروریستی به کویت منتشر شد اعلام کرد صرفا طی چند ماه اول سال جاری میلادی ٥٠ مسجد در کشورهای سوریه ، عراق ، یمن و عربستان به دست گروه داعش با خاک یکسان شده است.

پس از نامگذاری 30 مرداد در تقویم شمسی با عنوان روز جهانی مسجد، همه ساله در کشور برنامه هایی از سوی مراکز ذیربط انجام گشته که برجسته ترین آنها برنامه های مرکز رسیدگی به امور مساجد و برگزاری اجلاس روز جهانی مسجد است. امسال نیز ستاد بزرگداشت این روز، از ماه ها قبل تشکیل شده و با محوریت شعار «مسجد محور وحدت در جهان اسلام» شروع به برنامه ریزی برای تبیین جایگاه مسجد در جوامع مسلمان نموده است. رویکردی که این ستاد با توجه به شرایط سالهای اخیر کشورهای مسلمان اتخاذ کرده است، به تصویر کشیدن و تبیین خط تخریب مساجد از مسجد الأقصی و مساجد فلسطین تا بحرین، عراق، سوریه، یمن و سایر کشورهای اسلامی است.

البته آنچه باید مورد توجه قرار بگیرد، دلایل این هجوم همه جانبه به مساجد است. اینکه چه ویژگی هایی باعث شده که دشمنان اسلام همگی به سمت نابود کردن مسجد هم قسم شده اند. ضدیت صهیونیست‌ها و داعش با مساجد، همچنین ضدیت آل خلیفه و آل سعود با این اماکن مقدس نشان می‌دهد که خاستگاه هر دو یکسان است و هر دو گروه از بالندگی نقش مساجد در جوامع اسلامی می‌ترسند.

شکی وجود ندارد که چشمه زلال و فیاض مبارزه علیه باطل در تاریخ پر فراز و نشیب اسلام و مسلمین، از مسجد جوشیده، چه آن که به طور خاص در جریان انقلاب اسلامی نیز همین مکان مقدس الهی بود که توانست به قیام مردم ایران که به برقراری حکومت اسلامی انجامید، نیرو و توانی صد چندان ببخشد. ازجمله ترفندهای استعمار و دشمنان داخلی و خارجی برای محو اسلام، خاموش کردن چراغ و رونق مساجد بوده است و الان نیز تمام سعی و تلاش دشمنان در خلوت کردن مساجد به عنوان پایگاه ضد استکباری است.

امام راحل با تأکید بر نقش محوری مسجد در خنثی کردن نقشه های دشمنان اسلام می فرمایند: « مساجد و محافل دینیه را که سنگرهای اسلام در مقابل شیاطین است، هرچه بیشتر گرم و مجهز نگه دارید». در جریان بیداری اسلامی اخیر نیز محور آغاز و قوت امواج به پاخاسته مردمی در کشورهای مسلمان منطقه عموما مساجد بوده است چه آن که بی تردید مسجد همواره هسته اساسی جریانات اسلامی علیه ظلم و ستم و دیکتاتوری بوده، به ویژه در حرکت‌های یکی دو ساله اخیر کشورهای اسلامی که عنصر و جوهره اصلی حرکت خونین آن‌ها اسلام خواهی بوده و مساجد به عنوان پایگاه این حرکت اسلام خواهی، نقش محوری را در شتاب بخشیدن به بیداری اسلامی داشته است.

برگشت