مولا
سرویس بین الملل

دادگاه آل سعود حکم هشت ساله حبس فعال حقوق بشری را صادر کرد

(چهارشنبه ۲۲ دی ۱۳۹۵) ۱۶:۲۳

دادگاه آل سعود حکم حبس هشت ساله یک مدافع برجسته حقوق بشر عربستانی را در این کشور تایید کرد.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد به نقل خبرگزاری فرانسه، مرکز حقوق بشر خلیج (فارس) در بیانیه ای اعلام کرد که عبدالعزیز شبیلی علاوه بر این حکم حبس از انتشار مطالب بر روی شبکه های اجتماعی به مدت هشت سال پس از آزادی نیز منع شده است.

دادگاه عربستان همچنین اعلام کرده که این مدافع حقوق بشر اجازه سفر نیز نخواهد داشت.
مرکز حقوق بشر خلیج (فارس) که مقرش در کپنهاگ و بیروت است، اعلام کرده که این حکم که دیروز (سه شنبه) صادر شد، دقیقا مشابه حکمی است که در ماه مه (اردیبهشت/خرداد) برای این فعال حقوق بشر صادر شده بود.

بر اساس بیانیه این نهاد، شبیلی حکم دادگاه مذکور را که مسئولیت رسیدگی به جرم های تروریستی دارد را رد کرده و دادگاه تجدید نظر پرونده وی را برای بررسی به 'دادگاه جنایی تخصصی' فرستاده است.

مرکز حقوق بشر خلیج (فارس) اضافه کرد که شبیلی از شبکه رسانه های اجتماعی برای طلب اصلاحات و دفاع از حقوق بشر در پادشاهی مطلقه عربستان استفاده کرده بود.

شبیلی یکی از اعضای ارشد کانون حقوق سیاسی و مدنی عربستان است که در سال 2013 توسط دادگاه عربستان منحل اعلام شد.

عفو بین الملل اعلام کرده است که وی آخرین بنیانگذار این گروه است که حبس می شود.

عفو بین الملل همچنین 'توسل به سرکوب و قانون بسیار مبهم ضد تروریسم' علیه جامعه مدنی را محکوم کرد.
مرکز حقوق بشر خلیج تصریح کرده، این حکم علیه شبیلی که پس از محاکمه نمایشی و نامنطبق بر معیارهای بین المللی و رویه قضایی صادر شده، بخشی از روندی است که مقام های سعودی در پیش گرفته اند.

رسانه ها همچنین از بازداشت دو فعال حقوق بشری دیگر عربستانی خبر داده اند.

بر اساس گزارش های منتشر شده، عصام الکوشک فعال حقوق بشری در شهر مکه از سوی نیروهای امنیتی آل سعود احضار و پس از بازجویی دستگیر شده است. نیروهای امنیتی سعودی همچنین احمد المشیخص از فعالان سیاسی در منطقه القطیف را احضار کرده و وی را نیز دستگیر کرده اند.

المشیخص از فعالان مهم در شبکه های مجازی شناخته می شود که به انتشار گزارش در زمینه شرایط بغرنج سیاسی و اقتصادی در عربستان پرداخته است.۲۲ دی ۱۳۹۵ ۱۶:۲۳
گزارش تصویری

دادگاه آل سعود حکم هشت ساله حبس فعال حقوق بشری را صادر کرد

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تازه ترین

پربازدیدترین

فوتر فارسی