مولا
سرویس مرکز رسیدگی به امور مساجد
با حضور 94 امام جماعت برگزار کننده

نشست هم اندیشی مراسم اعتکاف دانش آموزی برگزار شد/ تاکید بر برنامه های مدون برای دانش آموزان

(پنج شنبه ۱۷ فروردین ۱۳۹۶) ۱۵:۴۳

معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به برگزاری مراسم اعتکاف دانش آموزی در 94 مسجد استان تهران، گفت: ما باید برای تمامی لحظات دانش آموزان برنامه داشته باشیم.

به گزارش روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد، جلسه هم اندیشی ۹۴ امام جماعت برگزار کننده مراسم معنوی  اعتکاف دانش آموزی به همت مرکز رسیدگی به امور مساجد، صبح امروز 17 فروردین در مرکز آموزش محراب برگزار شد.

 در این جلسه هم اندیشی، حجت الاسلام و المسلمین سعید کرمی، معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به فرموده مقام معظم رهبری، که مراسم اعتکاف از رویش های انقلاب اسلامی به شمار می آید، گفت: امروز جمعیت بسیاری در مراسم معنوی اعتکاف شرکت می کنند که بیشتر شرکت کنندگان در این مراسم معنوی قشر جوانان هستند.

وی با بیان اینکه سال گذشته 586 مسجد مجری برگزاری اعتکاف بودند، گفت: 10 درصد مساجد برگزارکننده اعتکاف از استان تهران بودند.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد خاطرنشان کرد: امسال برگزاری مراسم اعتکاف از امتیازات ویژه ای برخوردار است از جمله اینکه به دلیل فاصله گرفتن از ایام امتحانات و اینکه در بین تعطیلین واقع شده ایم، پیش بینی می کنیم با استقبال گسترده ای روبرو شویم.

وی از برگزاری اعتکاف دانش آموزی در 94 مسجد استان تهران خبر داد و گفت: آینده نظام و انقلاب از دل همین مساجد برخاسته و تربیت می شوند، بنابراین برنامه های اعتکاف باید به گونه ای باشد که بعد از مراسم هم استمرار و ادامه داشته باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد به فلسفه برگزاری این جلسه هم اندیشی اشاره کرد و گفت: مساجدی که میزبان اعتکاف دانش آموزی هستند در این نشست به ارائه تجارب یکدیگر خواهند پرداخت.

حجت الاسلام و المسلمین کرمی خاطرنشان کرد: برخی معتقد هستند که اعتکاف عمومی به دلیل اینکه دانش آموزان در کنار بزرگان قرار می گیرند از امتیازات ویژه ای برخوردار است و در حالی که در اعتکاف دانش آموزشی، مخاطب برنامه ها، دانش آموزان نیستند.

وی افزود: می توان از ارتباط عاطفی که میان دانش آموزان، در اعتکاف دانش آموزی برقرار می شود، بهره برداری داشت که این ارتباط عاطفی در اعتکاف های عمومی دیده نمی شود.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار کرد: به دلیل آنکه، دل جوان آماده تر است، پذیرش راحتر صورت می گیرد، بنابراین ما باید برای این سه روز برای تک تک لحظات دانش آموزان برنامه داشته باشیم. اگر ما برای این سه روز برنامه ای نداشته باشیم، آسیب می بینیم.

وی تشکیل اتاق فکر با کمک اهل فن و فضل، برگزاری برنامه جامع، برنامه ریزی  بلندمدت برای تربیت مسجدی جوانان را از جمله مواردی دانست که باید در مراسم اعتکاف مورد توجه قرار گیرد.

حجت الاسلام و المسلمین کرمی با اشاره به روایتی از پیامبر (ص) که فرمودند اگر کسی عادت به آمدن به مسجد کند در تربیتش موثر است، گفت: به اعتقاد من عادت و انس به مسجد آمدن انسان را می سازد.

وی خطاب به ائمه جماعات مجری مراسم اعتکاف دانش آموزی تاکید کرد: امسال با برگزاری اعتکاف دانش آموزی سعی کنید کادر مومن انقلابی برای آینده نظام تربیت کنید.

وی توجه به زیرساخت ها، بهداشت مسجد با همکاری بسیج و توجه به جوانب مراسم اعتکاف را از جمله مواردی دانست که در برگزاری مراسم اعتکاف باید مورد توجه قرار گیرد.

 معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به امضای تفاهم  نامه همکاری با  آموزش و پرورش استان تهران در برگزاری جشنواره پیوند  «مسجد و مدرسه» گفت:  اختتامیه این جشنواره امسال با هدف تقدیر از مدارس و فعالین  این طرح برگزار می شود.

در ادامه این برنامه، تعدادی از ائمه جماعات برگزارکننده اعتکاف دانش آموزی به ارائه نظرات و تجارب خودشان در این زمینه پرداختند از جمله این نظرات به شرح ذیل است.

تمرکز بر اصلاح نماز دانش آموزان، ارایه مشاوره تحصیلی و اجتماعی، برگزاری کرسی های آزاداندیشی، برنامه ریزی برای اوقات فراغت، لزوم لذت بخش کردن مراسم معنوی اعتکاف برای دانش آموزان، انجام کار فرهنگی در قالب مراسم اعتکاف، ترجیح دادن نفع اخروی بر نفع دنیوی، روشمند کردن روحانیون توسط مرکز رسیدگی به امور مساجد، زدودن خرافات از دین، تشکیل هیئت های دانش آموزی در مراسم معنوی اعتکاف، شناخت ذائقه دانش آموزان، روایتگری سیره شهدا، ماندگار کردن دانش آموزان بعد از مراسم اعتکاف در مسجد و پاسخگویی به سوالات شرعی

 در ادامه این نشست هم اندیشی حجت الاسلام شمش، مسئول دبیرخانه کانون های مساجد استان تهران با اشاره به  فعالیت 1200 کانون  فرهنگی هنری در این استان با مدیریت امام جماعت مسجد گفت:  ائمه جماعاتی که مساجدشان دارای کانون فرهنگی هنری نیستند می توانند از دبیرخانه کانون های مساجد مجوز فعالیت دریافت کنند و ما با  آنها همکاری در انجام برنامه ها و فعالیت ها خواهیم داشت.

 همچنین نمایندگان سازمان های تبلیغات اسلامی استان تهران، سازمان بسیج مساجد و محلات و اتحادیه انجمن اسلامی دانش آموزان هم به  همکاری این دستگاهها در برگزاری هرچه بهتر این مراسم معنوی اشاره کردند.

مراسم معنوی اعتکاف دانش آموزشی در ماه رجب امسال از22 تا 24 فروردین (13 الی 15 رجب) مصادف با ولادت با سعادت حضرت مولی الموحدین علی (ع) به مدت 3 روز در مساجد استان تهران برگزار می‌شود.

 

اعتکاف دانش آموزی  9
اعتکاف دانش آموزی  8
اعتکاف دانش آموزی  7
اعتکاف دانش آموزی  6
اعتکاف دانش آموزی  5
اعتکاف دانش آموزی  4
اعتکاف دانش آموزی  3
اعتکاف دانش آموزی  2
اعتکاف دانش آموزی  1

روابط عمومی مرکز رسیدگی به امور مساجد


۱۷ فروردین ۱۳۹۶ ۱۵:۴۳
گزارش تصویری

نشست هم اندیشی مراسم اعتکاف دانش آموزی برگزار شد/ تاکید بر برنامه های مدون برای دانش آموزان

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تازه ترین

پربازدیدترین

فوتر فارسی