هدر شهادت

 

 

 

سرویس فرهنگی و هنری
حجت الاسلام صداقت:

مسجد باید نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کند

(چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷) ۱۵:۵۶

حجت الاسلام‌ صداقت در خصوص مسجد شهید پرور گفت: مسجد باید نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کند، در واقع مسجد باید محلی برای رشد فرهنگ جامعه باشد و برای آینده جامعه برنامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، حجت الاسلام صداقت سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد همزمان با دهه تکریم و غباروبی مساجد با حضور در مسجد امام حسن مجتبی(ع) شهرک بروجردی با اشاره به بحث عمران و آبادانی مساجداظهار داشت: عمران و آبادانی فقط به ظاهر مسجد نیست، اینکه مسجد بزرگ، نظیف و زیبا باشد شامل بخشی از عمران مسجد است اما تمام عمران را شامل نمی شود، حضور و رونق مسجد بخشی از عمران مسجد است و در اصل مسجد ساخته شده است تا مردم درآن حضور اجتماعی پیدا کنند.
 
 
وی ادامه داد: اولین خصوصیت کسانی که در مسجد حضور پیدا می‌کنند افراد با ایمان است، پیامبراکرم(ص) می فرمایند:«اگر کسی دائما در مسجد حضور پیدا می کند و مسجد جز سبک زندگی آن شده است به ایمان او شهادت بدهید». منظور از آسمان کسی است که به غیر خدا ایمان نداشته باشد، اگر کسی مسجدی باشد به غیر از خداکار ندارد و همانند برخی به سراغ کدخدا نمی‌روند و همه چیز را در خدا می بینند.
 
 
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد تاکید کرد: این دنیا فانی است و انسان باید بیشتر به دنبال توشه خود برای آن دنیا باشند، کسی که به دنبال مسائل دنیوی باشد هیچگاه نمی‌تواند در عمران مسجد نقش داشته باشد.
 
 
حجت الاسلام صداقت یادآور شد: نماز امری ضروری است که باید در مسجد برپا شود، اینکه ما تنها نماز را بخوانیم کافی نیست بلکه باید خلوص قلب هم‌ داشته باشیم، ضمنا خواندن نماز باید در کنار ارائه خدمات اجتماعی به مردم باشد، یک مومن مسجدی باید به محیط اطراف خودش نظاره کند و با ترس از خدا و نیت درست به کمک اقشارمختلف بروند.
 
 
وی افزود: امروز در دهه تکریم وغباروبی مساجد نامگذاری به اسم«مسجد پایگاه انقلاب و بستر نشر فرهنگ ایثار و شهادت» را داشته‌ایم، ۹۶درصد از شهدا ما از مساجد به پا خواستند و پایگاه اعزام و پشتیبانی جبهه از همین مساجدشکل گرفت، همچنین انقلاب اسلامی هم‌ از مساجد شروع شد و به پیروزی رسید و رونق انقلاب از همین مسجد ادامه پیدا کرد.
 
 
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به شهدا، مدافعان حرم که از دل این مساجد بیرون آمدند، خاطرنشان کرد: شهادت نشانه اعتقاد به آخرت است، بسیاری از مدافعان حرم ما تربیت مسجدی هستند و خانواده های مسجدی این جوانان را به میدان ایثار و شهادت معرفی کردند، مسجدی که فرهنگ ایثار و شهادت را ترویج نکند از منظر رهبری«مسجد سکولار» است.
 
 
حجت الاسلام صداقت ابراز داشت: مسجد محل اجتماع است در حالیکه برخی معتقد هستند که مسجد باید محلی صرف برای برپایی نماز باشد، کسانی که تنها نماز می‌خوانند ولی اجتماع مومنین را قوت نمی‌دهند از نظر پیامبر اکرم(ص) یهودِ دین اسلام هستند، پیامبراکرم(ص) فرمودند«با این افراد که سعی در ایجاد اجتماع مومنان ندارند نباید وصلت کرد و رفت وآمد داشت».
 
 
وی بیان کرد: در مسجد انسان هایی باید حضور پیدا کنند که انقلابی بوده و نسبت به اجتماع و مسلمین دغدغه‌مند و دلواپس نظام باشند، انسان مومن همیشه دلواپس آینده است، از این رو مسجد باید نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کند، در واقع مسجد باید محلی برای رشد فرهنگ جامعه باشد و برای آینده جامعه برنامه داشته باشد.
 
 
سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان گفت: وقتی دشمن نسبت به ما هراس دارد که مساجد ما پویا باشد، چهل سال است که دشمن سعی دارد برای مشکل ایجاد کند و بعضا در مواردی هم سختی هایی را ایجاد کرده است اما فرهنگ ایثار و شهادت است که جامعه ما را سر و پا نگه می دارد.
 
 
گفتنی است در پایان این مراسم با حضور حجت الاسلام صداقت سرپرست معاونت فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد از زحمات حجت الاسلام والمسلمین موسوی پارسایی امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع)، محمد حسین دهقانی از واحد هماهنگی امنا، اسحاق کمالی خادم مسجد، سید رضا نوروزی ازفعالان مسجدی، مسلم ضرغام از واحد عمران مسجد، حسین بغلانی از فعالان فرهنگی و سه نفر از خواهران کانون ریحانه النبی(ص) تجلیل و تقدیر به عمل آمد.

آلبوم زیر گزارشی تصویری از این رویداد است۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ ۱۵:۵۶
گزارش تصویری

مسجد باید نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت تلاش کند

مسجد بروجردی
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷
بروجردی

بروجردی

چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تازه ترین

پربازدیدترین

فوتر فارسی