سرویس اجتماعی
با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد

سومین اردوی با هم تا بهشت

(چهارشنبه ۶ شهریور ۱۳۹۸) ۱۱:۰۹

سومین اردوی آموزشی تفریحی ویژه زوج‌های جوان شرکت‌کننده در طرح «با هم در بهشت» که با همکاری مرکز رسیدگی به امور مساجد از سال گذشته کلید خورده است، ۸ شهریور ماه برگزار می‌شود.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ در ادامه برگزاری دوره مقدماتی طرح «با هم تا بهشت» که از اسفند ماه 1397 آغاز شده است، سومین اردوی آموزشی تفریحی، ویژه زوج‌های جوان شرکت‌کننده در این طرح با برگزاری دو کارگاه خودآگاهی و مهارت‌های زندگی و زناشویی ویژه آن دسته از زوج‌هایی که موفق به شرکت در اردوی اول و دوم نشده‌اند، برگزار می شود.
 
بنابر این گزارش، زوج هایی از مساجد بقیع، اباالفضل(ع)، امام سجاد(ع)، ثارالله (ع)، جامع المهدی(عج)، فاطمه الزهرا(س)، امام رضا (ع)، جامع ابوذر، صاحب الزمان(عج) (مناطق 17، 18 و 19)، جامع حسینی،  چهارده معصوم (ع) (مناطق 19 و 22)، مسجدالنبی(ص)، رسول اکرم (ص)، امام حسن مجتبی (ع)، سلمان، حضرت خدیجه (س) و حضرت علی (ع) روز جمعه، 8 شهریور از ساعت 9 تا 18 در محل فرهنگسرای خاوران در این اردو شرکت می کنند.
 
اجرای طرح «با هم تا بهشت» به همت بنیاد ملی خانواده و مرکز رسیدگی به امور مساجد در 30 پایگاه تحکیم خانواده در مساجد شهر تهران و با ثبت نام زوج‌های جوانی که تازه عقد کرده و زوج‌هایی که در سه سال اول زندگی هستند با برگزاری همایش ترویجی در 17 اسفند 1397 آغاز شد.
 
این طرح با هدف ارتقای توانمندی و مهارت‌های زندگی و زناشویی زوج‌های جوان اجرایی شده و زوج‌های جوان را حداقل یکسال تحت پوشش آموزش، مشاوره، بررسی‌های بالینی قرار داده و برای موارد خاص نیز با اخذ تست‌های تخصصی، اقدام به تجویز لازم و پیگیری برای بهبود توسط متخصصان با مدارج کارشناسی‌ارشد و دکتری می کند. 
 
پشتیبانی تخصصی در حوزه‌های مشاوره و روان‌شناسی از طریق پنج مرکز تخصصی که در مساجد شهر تهران راه‌اندازی می‌شود صورت گرفته و هر مرکز مشاوره اقدام به تحت پوشش قرار دادنِ پایگاه‌های پیرامونی می‌کند. در حال حاضر دو مرکز فعال شده و سایر مراکز نیز در حال راه‌اندازی هستند.
 
زوج‌های جوان در این طرح از خدمات و مزایای حضور در برنامه‌های آموزشی در قالب‌های جذاب مانند اردو، ماهیگیری، تیراندازی، ورزش‌های گروهی و ..... استفاده می‌کنند. بخش‌های خدماتی و تامین کالا و منابع اعتباری نیز در قالب مراکز پشتیبان با مشارکت‌های درون سازمانی و گروه‌های خیرخواه در حال سازمان‌دهی و فعال‌سازی هستند که در حال ورود به شبکه طرح هستند.
 
طرح با هم تا بهشت در جستجوی کاهش طلاق در میان خانواده‌های جوان با مشارکت‌های مردمی در قالب پایگاه تحکیم خانواده در مساجد است. مساجد با توجه به دسترسی آسان و فراگیری آنها حتی در روستاها، حضور افراد فعال و خیرخواه که بصورت افتخاری و نیت خالص همکاری می‌کنند، تجربه فعالیت در حوزه‌های فرهنگی و اجتماعی ، مشارکت خیرین در تامین منابع مالی و حل مشکلات خانواده‌ها و حتی معرفی جوانان برای ازدواج، پایگاه مناسبی برای تجمیع منابع و شبکه‌سازی هستند. 
 
شکل‌گیری گروه‌های مردمی خانواده‌محور در پایگاه‌های مساجد، مقدمه‌ای است برای یک حرکت اجتماعی و مردمی و خودجوش، در راستای رفع نقیصه و آسیب اجتماعی طلاق که متوجه بنیان خانواده است. 
 
بنیاد ملی خانواده در طرح با هم تا بهشت، در تلاش است با شناسایی، توانمندسازی، سازمان‌دهی و شبکه‌سازی مساجد در قالب پایگاه‌های تحکیم خانواده، جریان فرهنگی و اجتماعی را برای ازدواج آگاهانه، تحکیم خانواده و تعالی، یک شبکه مویرگی در سطح جامعه فعال کرده و با گسیل نمودن منابع بالقوه مردمی و دولتی بسوی این پایگاه‌ها و مدیریت توسط هر مسجد، زمینه لازم را برای تحقق اهداف طرح فراهم آورد.
 
در این طرح ارتقای دانش مدیریت و اطلاعات تخصصی در حوزه خانواده برای مدیریت مسجد، مسئولین اجرایی طرح و همیاران فعال در مساجد، یکی از اقدامات ستاد اجرایی طرح است که با مطالعه و پژوهش برای استخراج برنامه‌های آموزشی ویژه فعالان در سازمان طرح تهیه و اجرایی می‌شود. با کسب مهارت‌های لازم توسط افراد فعال در مساجد، قابلیت واسپاری اجرایی و توسعه طرح در سطح کلیه مساجد به ائمه جماعت و عوامل دست اندرکار در اجرای طرح فراهم شده و زمینه لازم برای نهادینه‌سازی به وجود می‌آید.
 
اردوهای آموزشی تفریحی طرح در مرحله تکمیلی با حضور زوج‌های جوان از سایر پایگاه‌های تحکیم خانواده در روزهای جمعه با مشارکت فرهنگسرای خاوران برگزار می شود.
 
با هم تا بهشت طرحی است که به صورت رایگان برای زوج‌های شرکت کننده اجرا می شود.

 

 

شبستان

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید