سرویس دامنه اصلی

کتاب مسجد و زن منتشر شد

(یکشنبه ۲۳ شهریور ۱۳۹۹) ۱۲:۰۱

مقدمه ی نویسنده

یکی از موضوع‌های چالش‌برانگیز در حوزۀ مسجد، میزان و کیفیت حضور زنان در مسجد است. عده ای با استناد به برخی از احکام وارده دربارۀ چگونگی حضور زنان در مسجد برای شرکت در اقامۀ نماز جماعت و دیگر فعالیتهای مذهبی، بهترین مکان عبادت زنان را در پستوهای خانه می¬دانند. عده¬ای دیگر نیز با تمسک به بعضی روایات و احادیث و نیز شیوۀ رفتاری پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) و ائمه اطهار (علیهم‌السلام) حضور زنان در مسجد را نه‌تنها بدون اشکال بلکه مستحب و ضروری می دانند.
این گونه در نحوۀ برخورد با حضور زنان در مساجد کشور، ما را بر آن داشت تا با تفحص و کندوکاو در منابع و آموزه های دینی، اطلاعات جامع تر، دلایل و مستندات بیشتری از حضور کمی و کیفی زنان از گذشته‌های دور تاکنون و نیز حدودو ثغور در رفت‌وآمد به مسجد را باهدف تبیین بیشتر این موضوع ارائه کنیم.
با توجه به درخواست برخی از مراکز تبلیغی برای تدوین یک اثر قابل اعتنا و مستند، بر آن شدیم تا در ابتدا با یک کار مطالعاتی وسیع و جامع الاطراف تمام زوایای امر را مورد کنکاش و بررسی دقیق قرار داده و در ادامه به دلیل وسواس در ثبت و ضبط مطالب و تتبع و تحقیق و امعان نظر در مسائل فقهی پیرامون موضوع سخن، در بازه زمانی بیشتری موضوع مورد تحقیق و پژوهش جدی قرار گیرد. به همین دلیل تدوین آن چند سال به طول انجامید و در طی آن با چند تن از صاحب نظران حوزۀ مسجد نیز مشاوره به عمل آمد تا محتوایی جایز، صحیح و مقبول ارائه شود.
امید است این نوشتار بتواند حداقل هایی از مستندات و دلایل عقلی و نقلی مشارکت و حضور زنان در مساجد را به نحوی مطلوب و درست به تصویر کشانده تا در آینده شاهد مشارکت فعال¬تر این قشر عظیم در غنی سازی برنامه ها و فعالیت های تبلیغی و فرهنگی و اجتماعی و مساجدی پرمخاطب‌‌تر داشته باشیم.

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید