گفتگو و یادداشت

آرشیو
میثاق تاریخی اربعین
تاریخچه زیارت اربعین و روایات معصومین درباره‌ی آن
زیارت اباعبدالله الحسین (علیه‌السّلام) در روز اربعین یکی از علامت‌های مؤمنان برشمرده می‌شود و اهل‌بیت (علیهم‌السّلام) در این زمینه توصیه‌های ویژه‌ای بیان کردند.
 
راهبردها و راهکارهای رسانه ای در حوزه دفاع مقدس
به قلم محسن نصرپور
«روایت صادقانه از دفاع مقدس» و پرهیز از افراط در جبهه خودی و تفریط در جبهه دشمن به باورپذیری و اقناع افکار عمومی کمک می کند.
 
محله و مردم، محور فعالیت مسجد ماست
امام‌جماعت مسجدرسول‌الله(ص) شهرک صدف:
حجت الاسلام یوسف ربیعی: برای هر کاری در مسجد از مردم کمک می‌گیریم و آنها نیز بازتاب آن کار را در محله می بینند.
 
نتیجه فعالیت‌ اجتماعی مساجد کاهش آلام مردم است
امام جماعت فعال محله آبشار:
حجت الاسلام شمس: متاسفانه همه گیری کرونا در کنار آسیب های جانی و روانی، صدمات مالی سنگینی برای خانواده‌ها به همراه داشت، لذا انجام چنین عملیات هایی به منظور کاهش آلام مردم صورت می گیرد.
 
همکاری مساجد محله باعث همدلی اهالی آن می‌شود
حجت الاسلام قاسمی مطرح نمود
امام جماعت مسجد جوادالائمه (ع) پاکدشت معتقد است؛ اگر امامان مساجد یک محله به همراه اعضاء امناء، بسیج و کانون در برنامه‌های مساجد محله خود شرکت کنند، مردم و اهالی به فعالیتهای مسجدی و خیرخواهانه تشویق خواهند شد.
 
هدف همه‌‌ عملیات‌ها در مسجد، خدمت به مردم است
امام جماعت مسجد رسول اکرم (ص):
حجت الاسلام مرتضی کدخدایی معتقد است: عملیات محله محور و تمام طرح های مشابه آن، برای این است که با تک تک اهالی محله ارتباط برقرار کنیم.
 
نسبت ترکیب امناء و شورای فرهنگی با ارتقاء برنامه‌ها
حجت الاسلام نوروزپور مطرح نمود
امام جماعت مسجد سیدالشهدا (علیه‌السلام) معتقد است: با بهره گیری از فرماندهان بسیج، کسبه متدین و با نفوذ و نمازگزارن دلسوز در ترکیب هیئت امناء و شورای فرهنگی، می‌توان برنامه‌های مسجد و نتایج فرهنگی و اجتماعی آن را ارتقاء بخشید.
 
رفتار پدرانه امام جماعت، مسجد را موفق می‌کند
حجت‌الاسلام جلال صدر مطرح کرد
امام جماعت مسجد پیامبر اعظم گفت: در صورتی که نگاه امام جماعت به مجموعه‌های درون مسجد پدرانه باشد، مسجد موفق خواهد شد.
 
نتیجه محوریت مسجد در هر کاری اعتماد مردم است
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) مشیریه
حجت الاسلام لطفی امین: نتیجه هر کاری در علملیات محله محور مسجد پایه «اعتماد مردم»را به دنبال خواهد داشت، چون با محوریت مسجد انجام می شود.
 
مسئولیت اجتماعی مساجد در قبال جامعه
به‌مناسبت روز جهانی مسجد
بمناسبت فرارسیدن روز جهانی مسجد و ایام به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی آقای پیمان فراهانی یادداشتی را به رشته تحریر درآورده است که میخوانید
 
«خدمت به مردم» کلیدواژه تعامل ائمه جماعات است
امام جماعت مسجد توفیق شهریار:
حجت الاسلام محسن نوری معتقد است: اگر نگاه «خدمت به مردم» وجود داشته باشد، مساجد در کنار یکدیگر به موفقیت می‌رسند.
 
چرا عزاداری امام حسین(ع) از اول محرم شروع می‌شود؟
حجت الاسلام علیرضا پناهیان یادداشتی گفت
شاید به اعتبار فرمایش امام رضا(ع) است که می‌فرماید از اول دهۀ محرم حزن و اندوه در چهرۀ پدرم دیده می‌شد و حالت عزادار به خود می‌گرفتند. در روایت آمده است که امام رضا(ع) فرمودند: هنگامی که ماه محرم شروع می‌شد، دیگر کسی پدرم را خندان نمی‌دید و هر روز ناراحتی او بیشتر می‌شد تا روز دهم محرم.
 
موفقیت عملیات محله محور منوط به حمایت است
امام جماعت مسجد حضرت ابوالفضل(ع):
حجت الاسلام حامد احمدپور امام جماعت فعال شبکه ائمه جماعات شهر ری معتقد است: در عملیات محله محور، اگر مرکز رسیدگی به امور مساجد به عنوان مجری عملیات پا به میدان بگذارد، این عملیات موفق نخواهد شد!
 
ویژگی‌های ائمه جماعات موفق در عملیات محله محور
امام جماعت فعال محله هرندی مطرح کرد:
امام جماعت مسجد الهادی(علیه السلام): نتیجه کار شبکه‌ای آن موقعی اثرگذار و زیباست که یک تیم متشکل از طلبه های فعال و کارآمد در مسجد و جامعه به صورت منسجم و میدانی، بدون هیچ حاشیه ای فعالیت کنند.
 
لزوم تشکیل اتاق فکر قوی برای مراحل مختلف عملیات
امام جماعت مسجد امیرالمؤمنین (ع):
حجت الاسلام کلانتری معتقد است: در جلسات عملیات محله محور مسجد پایه متناسب با مناسبت ها اتاق فکر ایجاد شود و جلسات خروجی فکری داشته باشند
 
توجیه ائمه‌جماعات، ارکان مسجد و بسیج رمز موفقیت عملیات محله محور است
امام جماعت مسجد جامع افسریه مطرح کرد:
حجت الاسلام مؤذن می گوید : اگر قرار است عملیات محله محور به موفقیتی برسد باید به غیر از ائمه مساجد محوری، ارکان و ائمه سایر مساجد و از همه مهمتر بسیج نسبت به اجرای این عملیات توجیه شوند.
 
ظرفیت بالای عملیات محله محور در دوران پساکرونا
در گفتگو با امام جماعت مسجد سنگی مطرح شد:
حجت الاسلام خلیلی تهرانی معتقد است؛ اگر چه ممکن است همه گیری کرونا بر فعالیت های مساجد حاضر در این عملیات تاثیر بگذارد، اما تجربه این عملیات در دوران پساکرونا مساجد را به هدف غایی خود می رساند.
 
متحیّرم که کدام اندوه تو را بسرایم و کدام غصه تو را قصد کنم؟
یادداشتی به قلم اصغر عرفان
خدایا، این چه تقدیری بود که بر صحیفه هستی شیدایی ترین عاشقانِ جبروت رقم خورد و اشک را جاریِ تلاوتِ نام های بلندشان کرد و غم را قرین داستان پر شکیب حیاتشان. آتش، سینه پر مهرشان را فِسرد و میخ، مهمان قلب آسمانی شان شد.
 
همه امور مسجد باید در خدمت تربیت توحیدی باشد
در گفتگو با حجت الاسلام اسکندری مطرح شد
مسجد به‌ءعنوان جایگاه عبادت مسلمانان، از مهم‌ترین نهادهای جامعه‌ی اسلامی با کارکردی چندمنظوره به شمار می‌آید و همواره در طول تاریخ اسلام نقشی بنیادین و اصلی ایفا کرده است
 
اهالی مسجد، آحاد جامعه را برای حضور حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت کنند
آیت‌الله قائم مقامی:
اهالی مسجد و متدینین جامعه باید در این عرصه به صورت فعالانه شرکت کرده و علاوه بر آن، آحاد جامعه را برای حضوری حماسی پای صندوق‌های رأی دعوت کنند.
 
حضور درپای صندوق رأی، تجدید میثاق با انقلاب اسلامی
یادداشتی به قلم سردبیر
حضور در انتخابات بر اساس آموزه‎‌های دینی یک فریضه است و حاضر شدن اقشار مختلف مردم در پای صندوق‌های رأی، در اصل همان تجدید میثاق با انقلاب اسلامی است.
 
مأموریت اهالی مسجد در انتخابات رئیس جمهوری
یادداشت / مساجد تمدن ساز
حدود یک هفته تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری باقی‌مانده و میزان حضور حداکثری مردم برای تعیین سرنوشت کشور بسیار مورد توجه قرار دارد. بحث حضور مردم پای صندوق‌های رأی در ادوار مختلف انتخابات حائز اهمیت بوده به طوریکه رهبر معظم انقلاب همواره نسبت به شرکت آحاد مردم در انتخابات تأکید داشتند.
 
پناهگاهی به نام مسجد
یادداشت / مساجد تمدن ساز
در طول تاریخ، مساجد نقش بنیادین و کلیدی در پیشبرد اهداف اسلام داشتند. از تصمیم‌گیری‌ها برای حکومت‌داری تا کرسی‌های قضاوت و داوری میان مردم و حتی حل مشکلات مالی و اجتماعی مردم در فضای مسجد انجام می‌گرفت.
 
مساجد، هویت‌ بخش تمدن اسلامی
در مصاحبه با امام جماعت مسجد امام سجاد (ع)عنوان شد
یکی از موفقیت‌های پیامبر گرامی اسلام (ص) را باید در پیوند "مسجد و مردم" جستجو کرد. بدین ترتیب "مسجد" در دوران پیامبر گرامی اسلام و امیرالمومنین علی (ع) صرفاً محلی برای عبادت نبود. ارتباط با جامعه در دستور کار مساجد قرار ‌گرفت. حتی افرادی که از مشکل مسکن و اقامت رنج می‌بردند به مساجد پناه می‌آوردند و همانطور که در روایات آمده است
 
تلاش در عرصه فضای مجازی ضروری است
امام جماعت مسجد فاطمه الزهرا تهرانسر مطرح کرد
حجت الاسلام و المسلمین حسینی امام جماعت مسجد فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) تهرانسر در گفت و گو با پایگاه تخصصی مسجد در تشریح شبکه اینترنتی در حوزه خانواده گفت: با توجه به اهمیت روز افزون فضای مجازی و شرایط زیست افراد که به دلیل شیوع ویروس کرونا بر جامعه حاکم شده است؛ تلاش در عرصه فضای مجازی ضروری است. حتی مقام معظم رهبری نیز فرموده بودند که اگر بنده مقام رهبری را در کشور به عهده نداشتم مسئولیت فضای مجازی را بر عهده می‌گرفتم.
 
سرمایه خیرین مساجد در جهت توانمندسازی خانواده‌های محروم برای تولید هدایت شود
حجت‌الاسلام محسن عارفی اصل گفت:
امام جماعت مسجد جامع ابوذر با اشاره به آگاهی‌رسانی به مردم در خصوص ظرفیت‌های مختلف مسجد، گفت: می‌توانیم با برگزاری جلسات گفتمان‌ساز با خیرین، سرمایه‌شان را در جهت توانمندسازی خانواده‌های محروم برای تولید هدایت کنیم.
 
تبیین منویات رهبر معظم انقلاب از وظایف مساجد است
حجت‌الاسلام محمدرضا خطیب گفت:
امام جماعت مسجد جامع امیرالمومنین (ع) با بیان اینکه وظیفه مساجد هدایت و تبیین منویات مقام معظم رهبری برای مردم است، گفت: در زمینه تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها، وظیفه اصلی بر روی دوش قوای سه گانه کشور است.
 
تلاش برای تولید محصولات مورد نیاز جامعه اسلامی باید در مساجد تبلیغ شود
حجت‌الاسلام سیدحسین میرطالبی گفت:
امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر (عج) با تاکید بر ضرورت تبیین تبلیغات منفی دشمن در مساجد، گفت: باید این موضوع به‌عنوان یک امر مهم در مساجد تبلیغ شود که کسانیکه در عرصه سازندگی و زندگی هستند؛ چه در کارخانجات و چه در ادارات در جهت تولید محصولات مورد نیاز جامعه اسلامی، تلاش صادقانه همراه با ابتکار داشته باشند.
 
شرط پشتیبانی از «تولید و اشتغال» حل اختلافات مسئولین با یکدیگر است
حجت‌الاسلام محمدرضا حاتم‌پوری گفت:
امام جماعت مسجد امام علی بن حسین (ع) با تاکید بر لزوم افزایش ارتباط مردم و مسئولین در مساجد، گفت: شرط پشتیبانی از تولید و اشتغال این است که تمامی قوا و مسئولین با یکدیگر کنار بیایند و همفکری کنند تا این هم‌افزایی را به جامعه نیز منتقل کنند.
 
مددجویان مسجدی که حالا تولید کننده شدند
وام خُرد به تولیدکنندگان خُرد
یکی از مساجد توانست با کمک به مددجویانی که تا قبل تر کمک های مالی از مسجد دریافت می کردند، آنها را تبدیل به تولید کننده ای کند که امروز به تولید اقلام مختلف می پردازند.
 
استفاده از ظرفیت مشاوره‌ای نمازگزاران باتجربه و ‌فرهیخته در جهت رفع موانع ‌تولید
گفتگو با حجت‌الاسلام محمد شریفانی
امام جماعت مسجد الزهرا(س) با بیان اینکه یکی از کارگردهای مسجد در تحقق شعار سال استفاده از ظرفیت نمازگزارانی است که باتجربه و فرهیخته هستند، گفت: بسیاری از نمازگزاران از قشرهای مختلف هستند که در میان آنها افراد نخبه و حتی تولیدکننده وجود دارد که می‌توان از تجارب آنها بهره برد، این افراد باتوجه به تجربه‌های بالا می‌توانند کمک‌های فکری خوبی را ارائه دهند.
 
مساجد باید در مورد موانع موجود بر سر راه تولید روشنگری کنند
حجت الاسلام بصیری:
امام جماعت مسجد امام حسین(ع) قلهک محله زرگنده با بیان اینکه نباید از مساجد برای برطرف کردن موانع تولید انتظار غیرواقعی داشت، گفت: مساجد می‌توانند در جهت رفع موانع تولید به روشنگری بپردازند، درواقع مساجد می‌توانند با یک نقشه راه آنچه را به عنوان موانع بر سراه تولید است به مردم نشان دهند.
 
اجرای همدلی ۴۵ مسجد جامع نظام‌مافی به ارزش ۸۷۰ میلیون ریال
همدلی اهالی مسجد جامع نظام مافی
حجت‌الاسلام حسین‌زاده از اجرای چهل و پنجمین همدلی اهالی مسجد جامع نظام مافی خبر داد و گفت: در این مرحله از همدلی‌ها ۱۴۵ سبد کالا هر کدام به ارزش ۶۰۰ هزار تومان بین خانوارهای محروم و بی‌بضاعت توزیع می‌شود.
 
سیدی که «مسجد خداداد» را از یک نمازخانه به مجتمع چندمنظوره در جنوب تهران تبدیل کرد
امام جماعت مسجد خداداد
حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مطهری یزدی، امام جماعت فقید مسجد «خداداد» با وجود سوابق و جایگاه برجسته علمی، انقلابی، فرهنگی و اجتماعی، این مسجد را از یک نمازخانه به مجتمعی بزرگ و چندمنظوره در جنوب شهر تهران تبدیل کرد.
 
کمک ۵۰۰ میلیون ریالی اهالی مسجد جامع ولیعصر(عج) به زلزله‌زدگان سی‌سخت
مسجد؛ کانون مهر علوی
حجت‌الاسلام علیزاده با اشاره به جمع‌آ‌وری کمک‌های مردمی برای زلزله‌زدگان سی‌سخت در مساجد، گفت: بیش از ۵۰۰ میلیون ریال کمک غیرنقدی به همت خیرین مسجد جامع ولیعصر(عج) برای این منظور جمع‌آ‌وری شده است.
 
مسجدی که امسال بیش از یک میلیارد تومان به نیازمندان کمک‌رسانی کرد
حجت‌الله ذاکر، امام جماعت مسجد امام سجاد(ع)؛
مسجد امام سجاد(ع) در غرب تهران در مجموع ۳۰ مرحله کمک‌رسانی در قالب رزمایش همدلی صورت داده که مجموعاً بیش از یک میلیارد و ۹۷ میلیون تومان با کمک مردم به نیازمندان کمک‌رسانی شده است.
 
امام جماعتی که جوانان بسیاری را مسجدی کرد
به بهانه سالگرد درگذشت آیت‌الله «عزیزالله خوشوقت»؛
آیت‌الله خوشوقت، مجتهد، استاد اخلاق و امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی(ع) در تهران بود و توانست سالیان متمادی دانشجویان و طلاب جویای حق را به این مسجد جذب کرد.
 
استمرار کمک مومنانه مسجدی‌ها در ماه رجب/ کمک بچه‌های مسجد به رعایت پروتکل‌ها در مراسم‌ها
امام جماعت مسجد مجد:
حجت‌الاسلام والمسلمین زنجانی گفت: کمک مومنانه اهالی مسجد مجد به نیازمندان که با شیوع ویروس کرونا افزایش قابل توجهی نسبت به دوره پیش از آن یافته است، در ماه رجب نیز ادامه می‌یابد.
 
تقدیر از جوانان فعال مسجدی در شب میلاد امام جواد(ع)
امام جماعت مسجد امام حسن عسکری(ع):
حجت‌الاسلام والمسلمین محمودی گفت: توزیع کمک مومنانه میان ۵۰ خانواده محروم و راه‌اندازی کاروان شادی به مناسبت ۱۳ و ۲۷ رجب از مهم‌ترین برنامه‌های مسجد امام حسن عسکری (ع) در ماه رجب است.
 
تامین هزینه درمان بیماران به مناسبت ولادت امام علی(ع)
امام جماعت مسجد جامع نظام مافی اعلام کرد
حجت‌الاسلام حسین‌زاده از استمرار طرح‌های «همدلی» اهالی مسجد جامع نظام مافی به مناسبت ماه رجب خبر داد و گفت: در همدلی ۴۲ مسجدی‌ها و در ایام ولادت امیرالمومنین امام علی(ع) هزینه درمان تعدادی از بیماران پرداخت می‌شود.
 
حمایت از ۶۰۰ خانواده محروم در طول سال
امام جماعت مسجد «مَلِک»:
حجت‌الاسلام انگجی با بیان اینکه خیریه مسجد ملک در مجموع ۶۰۰ خانواده محروم را تحت پوشش دارد، گفت: اهالی این خانه خدا در ماه رجب به ۳۰۰ خانواده نیازمند در قالب بسته ارزاق یا توزیع گوشت و مرغ کمک می‌کنند.
 
آرزوهایی که به دست مسجدی‌ها برآورده می‌شود
کمک‌های مسجد «چهارسوق»
حجت‌الاسلام حسینی گفت: بیماران کرونایی با کمک سه میلیاردی اهالی مسجد چهارسوق درمان شدند و چه کاری بهتر از این می‌تواند از سوی مسجدی‌ها در آستانه لیله الرغائب و برای تحقق آرزوهای مشروع مردم صورت گیرد.
 
مسجد قبا؛ پایگاه حمایت از محرومان درگام دوم انقلاب
امام جماعت مسجد قبا
حجت‌الاسلام شریعتی با بیان اینکه مسجد قبا در جریان انقلاب اسلامی یکی از مهمترین کانون‌های هدایت و سازماندهی انقلابیون محسوب می‌شد، گفت: این مسجد پس از پیروزی انقلاب نیز با تشکیل ستاد جهیزیه منشا خیرات بسیاری شده است.
 
آیت‌الله ضیاءآبادی باور عجیبی به مسجد داشت
یک خطیب دینی:
حجت‌الاسلام ریاضت با بیان اینکه علمایی همچون آیت‌الله ضیاءآبادی با اخلاق حسنه، عمل اسلامی و ادب نبوی، پیونددهنده نسل جوان با مساجد هستند، گفت: ایشان باور عجیبی به مسجد داشت و می فرمود باید از مساجد، معارف اصیل اسلامی را شناساند.
 
محورهای فعالیت شبکه جهادی مساجد شهرری/ عزم ۲۰۰ مسجد برای محرومیت‌زدایی
دبیر شبکه جهادی مساجد شهرری تشریح کرد
حجت‌الاسلام محمدی با اشاره به استمرار خدمات شبکه جهادی مساجد شهرری ویژه خانواده‌های کم‌برخوردار، گفت: این شبکه در سه محور «تعلیم و تربیت»، «سلامت» و «اقتصاد مقاومتی» به نیازمندان خدمات ارایه می‌دهد.
 
روایتی از سخنرانی‌های محققانه آیت‌الله ضیاءآبادی؛ هیچ وقت بدون مطالعه منبر نرفت
امام جماعت مسجد «ملک»
حجت‌الاسلام والمسلمین انگجی گفت: آیت‌الله ضیاءآبادی بیش از ۲۰ سال در مسجد ملک بازار تهران منبر رفت و همیشه با مطالعه سخنرانی می‌کردند، ایشان یک ساعت قبل از اذان ظهر به این مسجد می‌آمد و خود را برای سخنرانی آماده می‌کرد.
 
حمایت از بانوان سرپرست خانوار و جذب و آموزش کودکان کار در مسجد «الهادی(ع)»
کمک‌های مومنانه اهالی مسجد الهادی(ع)
حجت‌الاسلام کارخانه با اشاره به خدمات ارایه شده از سوی مسجد الهادی(ع) به خانواده‌های ‌آسیب‌پذیر گفت: تهیه لوازم‌التحریر برای دانش آ‌موزان محروم، ایجاد اشتغال برای بانوان سرپرست خانوار و تهیه داروی بیماران بخشی از خدمات این مسجد است.
 
مسجدی که پایگاه نخستین اعتراضات مردمی به دستگیری امام خمینی(ره) در سال ۴۲ بود
تاریخ نگاری مسجد
نخستین اعتراض علنی و عمومی مردم شهر تهران به دستگیری حضرت امام خمینی (ره) در سال ۱۳۴۲ از تجمع روحانیون، طلاب و مردم تهران از مسجد «حاج ابوالفتح» آغاز شد. مردم از آنجا به سمت خیابان ری و سه راه امین حضور حرکت کردند.
 
برگزاری جشن‌های دهه فجر انقلاب به همت مسجدی‌ها
امام جماعت مسجد کمیل:
حجت‌الاسلام والمسلمین موسوی گفت: جشن‌های دهه فجر انقلاب به همت اهالی مسجد کمیل با راه‌اندازی کاروان خودرویی و موتوری در سطح خیابان دماوند و برپایی نمایشگاه برگزار می‌شود.
 
نذر اهدای خون تا طبخ و توزیع نان رایگان بین نیازمندان
حجت‌الاسلام والمسلمین قلی‌زاده – امام جماعت مسجد امام رضا(ع)
این روزها به علت شیوع ویروس کرونا کارکردهای اجتماعی مسجد بیش از گذشته جنبه‌های خود را نشان داده است، مساجد در این ایام ده ماه نشان دادند که تا چه اندازه می‌توانند به کمک مردم و جامعه بیایند، از این رو به گفت‌وگو با ائمه جماعات یکی از مساجد تهران پرداخته‌ایم.
 
تداوم کمک مومنانه مسجد حضرت سیدالشهدا(ع) به نیازمندان در چهل و دومین سالگرد پیروزی انقلاب
امام جماعت مسجد «حضرت سیدالشهدا(ع)»:
حجت‌الاسلام والمسلمین اشرفی گفت: کمک مومنانه اهالی مسجد حضرت سیدالشهدا(ع) به نیازمندان که با شیوع ویروس کرونا گسترش یافت، همزمان با ایام الله دهه فجر چهل و دومین سالگرد انقلاب ادامه می‌یابد.
 
مسجدی های شهرقدس پای کار مقابله با کرونا
از کمک‌های مؤمنانه به کارگران و دست‌فروشان تا اهدای جهیزیه
مساجد شهرقدس با کمک اهل مسجد، هیأت امنا و خیران با محوریت امام جماعت در روزهای کرونایی سنگ تمام گذاشتند و دست به دست هم دادند و از اهدای جهیزیه و کمک به ایتام گرفته تا دستگیری از نیازمندان و کمک به همسایگان و ایجاد فرصت‌های اشتغالزایی و به هر نوعی کمک‌های مؤمنانه‌ای انجام دادند.
 
برپایی ایستگاه سلامت تا ۲۲ بهمن در مسجد صاحب الزمان(عج)
امام جماعت مسجد صاحب الزمان(عج) اعلام کرد
حجت‌الاسلام خورداری با اشاره به برنامه های مسجد صاحب الزمان(عج) در حمایت از نیازمندان گفت: هفتمین نوبت از کمک مومنانه این مسجد شامل بسته‌های ارزاق و بهداشتی در هفته جاری میان ۶۰ نیازمند توزیع می‌شود.
 
کمک های مومنانه اهالی مسجد امام حسین(ع) به نیازمندان سه استان کشور
با اعلام امام جماعت مسجد امام حسین(ع)
کمک های مومنانه اهالی مسجد و حوزه علمیه امام حسین(ع) دست نیازمندان در استان‌های تهران، قم و مازندران را گرفته است و از زمان شیوع ویروس کرونا بیش از دو میلیارد تومان از سوی این مجموعه هدایای غیر نقدی و نقدی به نیازمندان توزیع گردیده است.
 
پرداخت ۵۹۰ میلیون تومان وام به نیازمندان در همدلی۳۸
امام جماعت مسجد جامع نظام مافی اعلام کرد
حجت‌الاسلام حسین‌زاده با اشاره به استمرار طرح «همدلی» از سوی مسجد جامع نظام مافی، گفت: در همدلی ۳۸ اهالی این خانه خدا، ۵۹۰ میلیون تومان وام قرض‌الحسنه به نیازمندان اعطا می‌شود.
 
خدمات مساجد مختص به اینروزها نبوده و نخواهد بود
حجت الاسلام عباسی
حجت‌الاسلام محمد عباسی امام مسجد حضرت قائم(عج): اگرچه نماز جماعت مساجد تعطیل است اما فعالیت های اجتماعی و خدمات بهداشتی مساجد فعال است
 
فعالیت ۱۲۰ مسجد پاکدشت در مهار کرونا
مدیر ناحیه شیخ کلینی گفت:
حجت‌الاسلام طباطبایی‌فر با اشاره به برنامه‌های ویژه مساجد ناحیه شیخ کلینی برای مهار بیماری کرونا و حمایت از اقشار کم برخوردار، گفت: ۱۲۰ مسجد این ناحیه در مهار بیماری کرونا و حمایت از نیازمندان پای کار هستند.
 
کمک‌های جهادی در محل شهادت شهید طهرانی‌مقدم
حجت الاسلام جلیل پور مطرح کرد
ویروس کرونا این روزها گریبان زندگی مردم نیازمند را گرفته اما اقدامات جهادی هیئتی‌ها و مسجدی‌ها تاحدود زیادی توانسته است باری از مشکلات آنها بردارد.
 
مسجد جامع المهدی(عج)؛ مرهم آلام مردم محله
حجت الاسلام فلاح تهرانی:
امام جماعت مسجد جامع المهدی(عج) با همکاری بسیج در دوران کرونا رنگ جدیدی به فعالیت‌های مسجدی بخشیده و درصدد احیای کارکردهای اصیل خانه‌های خداست. او معتقد است امام جماعت، فقط پیش نماز نیست، بلکه امام جماعت است و باید بتواند منطقه‌ای که در آن حضور دارد را بشناسد و به آسیب‌های آن منطقه واقف باشد
 
مرحله 32 کمک مومنانه مسجد نظام مافی
شب یلدایی‌ که شیرین خواهد شد
حجت الاسلام حسین زاده : از فروردین‌ماه ۹۹ که مقام معظم رهبری به رزمایش همدلی اشاره کردند، عملاً مسجد ما هیچ‌گاه فعالیت‌های خود را تعطیل نکرد و تاکنون ۳۲ طرح همدلی و کمک‌رسانی را اجرایی کردیم.
 
اتحاد مساجد ری علیه کرونا
برکات یک هم افزایی
مسئول ستاد مردمی مقابله با کرونا در شهرستان ری گفت: در این ستاد ۲۲ مسجد شهر ری در منطقه ۲۰ تهران فعال شدند و ۱۲ مسجد شهرستان‌های دیگر مانند قلعه نو، فیروزآباد، باقرشهر، خاوران، قیامدشت، کهریزک و ... فعالیت دارند.
 
قرارگاه مبارزه با کرونا درمنطقه 4 تهران
امام جماعت مسجد شهید بهشتی:
حجت‌الاسلام قلعه از استمرار کمک مومنانه اهالی مسجد شهید بهشتی خبر داد و گفت: توزیع بسته‌های بهداشتی و معیشتی میان محرومان و ایجادقرارگاه مقابله با کرونا در این راستا ادامه دارد
 
بچه‌های مسجد عملکرد مطلوبی در مقابله با کرونا دارند
حجت الاسلام کمالی:
حجت‌الاسلام والمسلمین کمالی با اشاره به عملکرد مطلوب بچه‌های مسجد در مقابله با کرونا، گفت: فعالیت مساجد در جمع‌آوری کمک‌های مردمی برای تحقق فرمایش مقام معظم رهبری در رزمایش مواسات را فراهم کند
 
منازل می‌توانند به تبعیت از مساجد همبستگی اجتماعی را برقرار کنند
حجت الاسلام رفیعی
حجت‌الاسلام و المسلمین رفیعی گفت: شاید امروز به خاطر ویروس کرونا درب مساجد بسته شده است و نماز جماعت که یکی از کارکردهای مساجد است تعطیل شد اما در عوض همبستگی و اتحادی که نشات گرفته از فرهنگ مسجد است در جامعه بیشتر پدیدار شده است.
 
مساجد تعطیل نیستند
حجت الاسلام موسوی نیا:
حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی موسوی نیا گفت: با کمک خیرین و طبق منویات مقام معظم رهبری که فاز اول را در ماه رمضان گذشته انجام دادیم قریب 600 سبد کالا برای خانواده های کم برخوردارمنطقه14 در نظر گرفته شد.
 
مساجد پیشرو در کمک مؤمنانه
امام جماعت مسجد جواد الائمه(ع)
با تشکیل گروه جهادی کفیل الزینب(س) فعالیتها را تشکیلاتی پیش میبریم
 
احیاء کارکردهای اصل مساجد در ایام کرونا
حجت‌الاسلام حسین‌زاده:
حجت‌الاسلام حسین‌زاده امام جماعت مسجد نظام مافی با بیان‌ اینکه فعالیت‌های جهادی مساجد در مبارزه با کرونا موجب شد که کارکردهای صدراسلام مساجد احیا شود، گفت: امام مسجد وظیفه دارد که در بحران‌ها ظرفیت مساجد را برای کمک به رفع مشکلات مردم و محله فعال کند.
 
مسجدی‌های تهران لباس و ماسک برای پزشکان و پرستاران می‌دوزند
گزارش مسجدی
حجت‌الاسلام قدیریان از تشکیل قرارگاه مدافعان سلامت در ۱۰۰ کانون فرهنگی هنری مساجد تهران خبر داد و گفت: این قرارگاه‌ها در زمینه مشاوره‌های پیشگیری از شیوع کرونا و دوخت و دوز ماسک و ضدعفونی معابر و محلات فعالیت دارند.
 
همراهی گسترده حوزویان در  اجرای «هر مسجد؛ یک خانه»
مدیر حوزه علمیه امام القائم (عج) مطرح کرد
حجت الاسلام والمسلمین بدری گفت: استادان و طلاب حوزه علمیه امام القائم (عج) فعالیت‌های زیادی در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان و تحقق حداکثری پویش هر مسجد؛ یک خانه داشته‌اند.
 
مساجد محور فعالیت‌های محلات باشند
امام جماعت مسجد جامع درکه، تاکید کرد
حجت‌الاسلام حسین الله ‌وردی گفت: مساجد محور همه فعالیت های محلات باشند.
 
ائمه جماعات هر هفته به اتفاق نمازگزاران به نماز جمعه بروند
به پیشنهاد امام جمعه آبسرد
امام جمعه آبسرد در ارتباط با یکی از فعالیت های روز هشتم دهه تکریم و تعظیم مساجد گفت: ائمه جماعات و نمازگزاران مساجد، هر هفته به اتفاق به نماز جمعه بروند
 
​مسجد در رسیدگی به معضلات اجتماعی پیش قدم باشد
آیت الله صافی گلپایگانی:
حضرت آیت الله صافی گلپایگانی در دیدار با رییس مرکز رسیدگی به امور مساجد فرمودند: مسجد باید در رسیدگی به معضلات اجتماعی پیش قدم باشد.
 
نقش اثرگذار مساجد در چشم انداز آینده نظام
استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) تاکید کرد:
بهروزی لک با اشاره به نقش مساجد در چشم انداز ۴۰ سال آ‌ینده کشور، گفت: همان گونه که در شکل گیری انقلاب پایگاه مساجد نقش مهمی داشتند، در گام دوم آن هم می توانند نقش تاثیر گذاری در همه ابعاد فرهنگی، سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و هنری این عرصه ایفا کنند.
 
ساخت ۱۱۰ خانه در مناطق سیل‌زده توسط مسجد اکباتان تهران
امام جماعت مسجد اکباتان بهارستان خبر داد:
خیّران و بازاریان نمازگزار مسجد اکباتان تهران در راستای طرح «هر مسجد یک خانه» ساخت ۱۱۰ خانه و ۱۴ مدرسه در مناطق سیل‌زده به ارزش ۱۰ میلیارد تومان را تقبل کردند.
 
مساجد در راستای رونق تولید گام برمی‌دارند
حجت الاسلام ذاکر:
معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: برنامه‌ریزی ما این است که مساجد در کنار فعالیت‌های فرهنگی به اقتصاد خانواده‌های نیازمند هم کمک کنند و در این راستا دربرخی مساجد کارگاه قالیبافی، تولید پوشاک و محصولات فرهنگی راه‌اندازی شده است.
 
نقش مساجد در ارتقای کیفیت محصولات داخلی و تشویق استفاده از کالای ایرانی
امام جماعت مسجد حضرت ولیعصر(عج)، تاکید کرد:
حجت الاسلام علیزاده با اشاره به ظرفیت بی بدیل مساجد در تبیین و بسترسازی شعار امسال، گفت: مساجد می توانند بهترین مراکز برای تبلیغ، تشویق و ترغیب رونق تولید محسوب شوند.
 
​دهه تکریم و تعظیم مساجد مصداق آماده شدن برای میهمانی خدا است
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد:
حجت الاسلام والمسلمین نوری زاده در آستانه دهه تکریم و تعظیم مساجد در جمع اعضای شورای نواحی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: ​دهه تکریم و تعظیم مساجد مصداق بارز آماده شدن برای میهمانی خدا است.
 
مسجد زبان گویای مردم است
حجت الاسلام صدرالدین شریعتی عنوان کرد:
امام جماعت مسجد قبا گفت: مسجد زبان گویای مردم است تا مشکلات را منعکس کند و مسئولان باید به جایگاه سخنگوی مردم بودن مسجد توجه داشته باشند.
 
جوانان مسجدی زمینه ساز بالندگی انقلاب شوند
امام جماعت مسجد جامع تهرانسر:
حجت الاسلام حشمتی با تاکید بر اینکه جایگاه علمی و فکری جوانان مسجدی بعد از پیروزی انقلاب ارتقاء یافته است، گفت: سنگر مسجد می تواند فرمایشات مقام معظم رهبری که برگرفته از فرهنگ ناب اسلام است را ماندگار کند.
 
ساخت ۱۰۰ خانه برای سیل‌زدگان توسط مساجد شرق تهران
مدیر ناحیه شهید بهشتی، خبر داد:
مدیر ناحیه شهید بهشتی (ره) مرکز رسیدگی به امور مساجد تهران گفت: تلاش می‌کنیم با کمک اهالی ۳۰۰ مسجد این ناحیه و همکاری مناسب ائمه جماعت، ۱۰۰ خانه در مناطق سیل‌زده احداث کنیم.
 
آیت‌الله علوی گرگانی: مسجد بهترین وسیله برای موفقیت جامعه است
گزارش خبری
آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی گفت: باید به جوانان بفهمانیم که مسجد دارای جایگاه والایی است و متعلق به خداوند است. هر جا که خداوند عنایت به آنجا داشته به خود نسبت می‌دهد مثل کعبه که می‌گویند خانه خدا است.
 
مسجد تنها محلی است که می‌تواند نیروی متعهد انقلابی تربیت کند
امام جمعه موقت پردیس:
حجت الاسلام سید حسین حسینی تبار معتقد است: تربیت مدیر جهادی و متعهد به نظام اسلامی، منجر به پیشرفت کشور می‌شود. باید جوان‌ها را علاوه بر تخصص، با تعهد همراه کنیم و تعهد تنها در سایه یک مسجد طراز اسلامی به وجود خواهد آمد.
 
همیشه جوانان را به صف اول نماز دعوت می‌کردم
امام جماعت مسجد ابوذر مطرح کرد:
حجت الاسلام والمسلمین رضا مطلبی در خصوص اهمیت حضور جوانان در مسجد گفت: من بر خلاف عرف که صف اول نماز جماعت باید افراد مسن و سالخورده باشند، جوانان را به صف اول دعوت می‌کردم.
 
مدیریت مساجد به جوانان سپرده شود
امام جماعت مسجد امام حسن مجتبی (ع):
حجت الاسلام خاتم یزدی گفت: عضویت جوانان در هیات امنای مساجد زمینه سپردن مدیریت این خانه‌های خدا به نسل جوان را فراهم می‌کند.
 
امام جماعتی که با مردم ارتباط نداشته باشد را قبول ندارم
آیت الله یزدی:
رییس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه وجود ائمه جماعت در مساجد نکته مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد، عنوان کرد: اگر مسجدی مرفه و مجلل ساخته شود و کسی در آن نماز نخواند، این مسجد، مسجد نیست چراکه آبادی و عمران مسجد به برگزاری نماز در آن است.
 
تربیت نیروی متعهد انقلابی مهمترین کار ائمه جماعات است
امام جماعت مسجد جامع اصفهانک:
حجت الاسلام سید مجتبی بدری معتقد است: دشمن برای اینکه جوان‌های ما را از مسجد دور کند نهایت تلاش خود را کرده است، لذا ائمه جماعات باید نیروی جوان متعهد برای قانع کردن نسل جوان فریب خورده، پرورش دهند.
 
مسجدی‌ها همیشه در انجام کارهای خیرخواهانه، پیشگام هستند
آیت الله هاشمی علیا:
امام جماعت مسجد قائم (عج) چیذر گفت: مسجدی ها همیشه در انجام کارهای خیرخواهانه، پیشگام سایر اقشار مردم هستند، هر زمان کشور دچار بحران یا حادثه ای می شود، این نمازگزاران مساجد هستند که خیلی سریع دست به کار می شوند و به فریاد آسیب دیدگان می رسند.
 
عناوین روزهای دهه تکریم / اجرای پویش #یک_حس_خوب در دهه تکریم
معاون فرهنگی امور مساجد مطرح کرد:
معاون فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد با اشاره به اینکه شعار محوری مساجد در ایام دهه تکریم و تعظیم، «مساجد پیشتاز در تحقق گام دوم انقلاب» معرفی شده است، گفت: تلاش شده است در برنامه‌های این ایام به «رونق تولید» به‌صورت ویژه پرداخته شود.
 
نقش تاثیرگذار مساجد در افزایش روح امید در جامعه
مدیر ناحیه شهید بهشتی تاکید کرد
کرمانی با اشاره به نقش تاثیرگذار مساجد در موضوعات اقتصادی و فرهنگی گفت: این مراکز در افزایش روحیه امید در جامعه تاثیرگذار هستند.
 
قرارگاه‌های جهادی مساجد به کمک سیل زدگان خوزستان، می‌آیند
حجت الاسلام ذاکر:
حجت الاسلام ذاکر با اشاره به آ‌غاز به کار پویش «یاور خوزستانیم» به منظورخدمت رسانی به مردم سیل زده این استان، گفت: قرارگاه جهادی مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران برای سیاستگذاری به منظور دریافت کمک ها تشکیل شده است.