استقبال چشمگیر نوجوانان

معاونت فرهنگی امور مساجد  ۱۳۹۸/۰۲/۳۰
مطمئنا مسجد به عنوان اولین نهاد اجتماعی در اسلام، در ایجاد این عنصر مهم و کلیدی، رشد خودباوری و اعتماد به نفس، اثری ویژه و روز افزون دارد. مسجد می‌تواند با مسئولیت دادن به کودکان و نوجوانان، امتیاز دادن به آنها، تقدیر به جا و شایسته زمینه استقبال چشمگیر جوانان و نوجوانان را فراهم نماید. مسجد المهدی گنبد کاووس، از جمله مساجدی است که با اجرای "طرح حضور" توانسته است به چنین موفقیتی دست یابد.
آغازین روزهای جوانی و نوجوانی، اولین روزهای ورود انسان به جامعه و آشنایی او با محیط تازه است. نوجوانی که تازه به جامعه وارد شده و فراتر از خانه و مدرسه می‌خواهد در اجتماع تلاش کند و فرصت‌های رشد و موفقیت خویش را رقم زند در اولین قدم به یک عنصر مهم نیاز دارد. آن عنصر مهم چیزی جز هویت و اعتماد به نفس نیست. 
مطمئنا مسجد به عنوان اولین نهاد اجتماعی در اسلام، در ایجاد این عنصر مهم و کلیدی، رشد خودباوری و اعتماد به نفس، اثری ویژه و روز افزون دارد. مسجد می‌تواند با مسئولیت دادن به کودکان و نوجوانان، امتیاز دادن به آنها، تقدیر به جا و شایسته زمینه استقبال چشمگیر جوانان و نوجوانان را فراهم نماید. مسجد المهدی گنبد کاووس، از جمله مساجدی است که با اجرای "طرح حضور" توانسته است به چنین موفقیتی دست یابد:
طرح حضور
تدوین یک برنامه تشویقی برای حضور نوجوانان و جوانان در برنامه‌های مسجد و مشارکت در آنها
مشروح طرح
در این طرح که با هدف تشویق نوجوانان برای شرکت در نماز جماعت و دیگر برنامه‌های مسجد اجرا می‌شود، جوایز متنوعی برای آنان متناسب با امتیازی که کسب می‌کنند در نظر گرفته شده است.
امتیازهای هر یک از اعمال در این مسجد برای نوجوانان متفاوت است. برای هر بار حضور نوجوانان در نماز جماعت، یک برگه سبز رنگ با امتیاز ۱۰، شرکت در برنامه‌های مسجد از قبیل اذان، مکبری، توزیع قرآن و رحل، پذیرایی، خواندن قرآن و ادعیه یک برگه زرد رنگ با امتیاز ۵ و حضور در حلقه‌های بحث و حلقه‌های صالحین و بصیرتی تربیتی، یک برگه سفید رنگ با امتیاز ۲۰ پیش‌بینی شده است.
کارنامه اخلاقی برای نظارت خانواده‌ها
این امتیازها فقط در مسجد خلاصه نمی‌شود. ابتدای هر هفته به نوجوانان کارنامه اخلاقی داده می‌شود تا والدین اگر در طول هفته از رعایت اخلاق، همکاری و فرمانبرداری از خانواده در منزل، خواندن نمازهای صبح و ظهر به صورت منظم و اول وقت در منزل و پرداختن به درس و تحصیل در منزل رضایت داشتند، امام جماعت مسجد یک برگه صورتی رنگ ۱۰۰ امتیازی به آن‌ها می‌دهد.
کمد جایزه؛ از هدیه‌های دلخواه تا جایزه نهایی
حفظ سوره یا آیاتی از قرآن برگه آبی رنگ ۵۰ امتیازی و کسب معدل ۱۹ به بالا و یا یک نمره معدل بیشتر نسبت به نوبت قبل برگه ۵۰۰ امتیازی رشد تحصیلی را برای نوجوان به ارمغان دارد.
افرادی که بتوانند در زمان‌های تعیین شده امتیاز خود را به مقدار مشخص برسانند می‌توانند با توجه به امتیازی که کسب کرده‌اند از قفسه جوایز، جایزه مدنظر خود را انتخاب کنند و همین طور به روند خود ادامه بدهند تا به جایزه ویژه یعنی یک دستگاه دوچرخه برسند.
  
برنامه‌هایی با حاشیه‌های دلچسب
همچنین در حاشیه برگزاری این طرح، برنامه‌های نشاط‌آور و سرگرم‌کننده و تفریحی مانند فوتبال دستی، تنیس روی میز، بازی‌های رایانه‌ای ملی اسلامی، حلقه‌های بحث و گعده‌های خودمانی با حضور روحانیون، برگزاری اردوهای فصلی و ماهانه مانند استخر و اردوی جنگل در نظر گرفته شده است.
برنامه‌ها بطور فصلی برنامه‌ریزی شده‌اند و به طور مستمر دنبال می‌شوند. به عنوان مثال برنامه‌های زمستانه به شرح زیر است:
یکشنبه‌ها: سالن بازی نونهالان (بعد نماز در پایگاه مقاومت بسیج امام حسن عسگری(ع))
دوشنبه‌ها: زیارت یحیی بن زید (هر هفته بعد نماز مغرب و عشاء)
سه‌شنبه‌ها: استخر شنا (هر دو هفته یکبار در استخر قهرمانی)
چهارشنبه‌ها: حلقه صالحین نونهالان و سالن بازی نوجونان (پایگاه مقاومت امام حسن عسگری(ع))
 
کلیدواژه: ایده های تابستانه,تابستان,پرونده ویژه تابستان,استقبال چشمگیر نوجوانان