مقالات

نمایشگاه مسجد طراز اسلامی

 
نمایشگاه "آینده را از مسجد بسازیم" با موضوع مسجد طراز اسلامی از منظر امامین انقلاب اسلامی؛ روایتی است تصویری از جایگاه و تصویر حقیقی مسجد همراه با تمامی کارکردها و ظرفیت‌های آن که می‌خواهد بار دیگر در روز جهانی مسجد، سنگر حقیقی بندگی، مبارزه و انقلاب را به نمایش بگذارد.

نمایشگاه مسجد طراز اسلامی

تاریخ انقلاب اسلامی را که بخوانی و برگ برگ حوادث آن را ورق بزنی، در جای جای خاطراتش، ردپای بچه مسجدی‌ها را خواهی دید که به پشتوانه مسجد همت نهاده بودند تا حقیقت مبارک "کلمه الله هی العلیاء" را در جای جای زندگی انسان، با شکوه تمام به نمایش بگذارند و این ماموریت بچه مسجدی‌ها بود.

نمایشگاه "آینده را از مسجد بسازیم" با موضوع مسجد طراز اسلامی از منظر امامین انقلاب اسلامی؛ روایتی است تصویری از جایگاه و تصویر حقیقی مسجد همراه با تمامی کارکردها و ظرفیت‌های آن که می‌خواهد بار دیگر در روز جهانی مسجد، سنگر حقیقی بندگی، مبارزه و انقلاب را به نمایش بگذارد:

ایده: برگزاری نمایشگاه تصویری با عنوان مسجد طراز اسلامی در نگاه امامین انقلاب اسلامی در روز جهانی مسجد

مشروح ایده

روز جهانی مسجد، فرصتی است که می‌توان در آن به حقیقت مسجد، جایگاه، ضرورت و اهمیت آن پرداخت، ظرفیت‌های پنهان و پیدای آن را شکافت و از کارکردهای بی‌شمار آن سخن گفت. بی‌گمان نمایش فرهنگ مسجد و تجریبات ناب مسجدی در قالب تصویر، می‌تواند در نهادینه‌سازی فرهنگ مسجدی در جامعه موثر و تعیین‌کننده باشد.

مهمترین عناوین در باب معرفی "مسجد طراز اسلامی" در یک سیر نمایشگاهی مناسب، آن چنان که در کلام گهربار امام خمینی(ره) و حضرت امام خامنه‌ای بیان گردیده عبارت است از:

1.اهمیت و جایگاه مسجد؛ مسجد و انقلاب اسلامی، وضعیت مساجد قبل از پیروزی انقلاب، نقش مسجد در پیروزی انقلاب اسلامی، نقش مسجد در بیداری اسلامی و.....

2.چیستی مسجد طراز اسلامی؛ ماهیت و شاخصه‌ها، آثار و برکات و کارکردهای مسجد همچون سیاسی، عبادی و...

3.چگونگی مسجد طراز اسلامی؛ آسیب‌شناسی، آفات، موانع، تکلیف‌شناسی برای جوانان، مسئولین و...

4.امام جماعت طراز اسلامی؛ جایگاه و منزلت، آسیب‌ها، چالش‌ها، آفات، توطئه‌ها و شاخصه‌ها و ویژگی‌ها.

همچنین می‌توان در بخش "تجربیات و جایگاه فرهنگی و اجتماعی مسجد" به موضوعات زیر در برپایی نمایشگاه توجه داشت:

1.معرفی مساجد شاخص و فعال در حوزه کشوری و فراملی

2.تبیین احکام، آیات و روایات در باب مسجد؛ فرهنگ مسجدی

3.خدمت به مسجد؛ خادم مسجد و غباروربی مسجد

4.حضور جوانان در مسجد و تربیت نسل‌های آینده انقلاب

5.تکریم جایگاه مسجد و عمران معنوی و فرهنگی آن

6.جایگاه و نقش مسجد در فضای مجازی و رسانه‌های جمعی

7.نقش مساجد در استکبارستیزی و بصیرت‌افزایی

8.نقش مسجد در تبلیغ و دعوت به دین مبین اسلام

پشتوانه نظری

مقام معظم رهبری(حفظه الله)

عمران مساجد و پرداختن به آرایه‏‌هاى معنوى و ظاهرى آن، وظیفه‏ همگان است و هر کسى به اندازه‌‏ى توان و همت باید در آن سهیم گردد. مردم، شهرداری‌ها و دستگاه‌هاى دولتى هر یک در آن باید سهمى ایفاء کنند و روحانى دانا و مسئولیت‌‏پذیر و پرهیزگار می‌تواند و می‌باید محور این منظومه‏ تلاش مقدس باشد.

پیام به نوزدهمین اجلاس سراسرى نماز 27/ 7/ 89