مقالات

امام رضا(ع) در اینترنت

 

امروزه اهمیت اطلاع رسانی و فعالیت در حوزه اینترنت بر هیچ کس پوشیده نیست. میلیون ها سایت با موضوعات گوناگون، در دنیای مجازی اینترنت فعالیت می کنند و افکار خود را با انواع و اقسام مدل ها و برای سنین مختلف، به شیوه های گوناگون عرضه می نمایند.

مشتاقان درک حقیقت در مناطق مختلف دنیا ، به این منبع عظیم اطلاعات دسترسی دارند. وظیفه ما معرفی صحیح و کاربردی سیره و تاریخ اهل بیت: با شیوه ها، روش ها و برای سنین مختلف است.

متاسفانه سایت های مذهبی سهم اندکی از دنیای اینترنت را به خود اختصاص داده اند که امید می رود با فعالیت بیشتر نهادهای فرهنگی شاهد معرفی ایده آل مبانی اندیشه و سیره اهل بیت: باشیم.

در این نوشتار پایگاه های مستقلی که درباره امام رضا علیه السلام فعالیت می کنند معرفی شده و به برخی از پایگاه هایی که بخشی از اطلاعات خود را به زندگی وسیره امام رضا علیه السلام اختصاص داده اند نیز اشاره شده است.

پایگاههای مستقل:

شبکه امام رضا علیه السلام

www.imamreza.net

این سایت توسط مرکز جهانی اطلاع رسانی آل البیت: اداره می شود.

اطلاعات در این سایت به سه زبان فارسی، عربی و انگلیسی قابل دسترسی است.

کتابخانه اسلامی، شامل متن قرآن به همراه صوت؛ متن نهج البلاغه و معرفی شرح های آن؛ متن صحیفه سجادیه و شرح های آن در بخش اصلی اسلام قرار دارد. مناسبت های اسلامی شامل ماه رمضان و ماه محرم و معرفی پایگاههای شیعی، دیگر بخش های قسمت اسلام است.

بخش اصلی این پایگاه تحت عنوان امام رضا علیه السلام به سیر زندگی، امامت و سخنان حضرت می پردازد و مباحثی پیرامون فضیلت زیارت آن امام عزیز و کراماتش مطرح می کند.

معرفی کتابهای نگارش یافته درباره امام هشتم، قسمت دیگر این بخش است.

تاریخچه شهر مشهد و حرم مطهر ، معرفی نامداران مشهد ، معرفی زیارتگاههای این شهر مقدس تحت عنوان مشهد آمده است.

بخش کودکان از جذابیت خاصی برخوردار است. در این بخش کودکان با امام رضا علیه السلام آشنا شده و با حدود 20 کتاب و خاطره درباره امام رضا علیه السلام اوقات خوشی را سپری می کنند.

خدمات این پایگاه شامل: زیارت از راه دور، ارتباط سبز و اوقات شرعی است.

سایت جهانی آستان قدس رضوی

www.aqrazavi.org

زبان: فارسی، عربی و انگلیسی

تاریخچه حرم رضوی، تاریخچه شهر مشهد در این سایت عرضه شده است.

پخش مستقیم مراسم حرم مطهر امام رضا علیه السلام از قسمتهای جذاب این سایت می باشد. برنامه های پخش شده به صورت آرشیو نیز نگهداری می شود که از قسمت آرشیو قابل بازیابی است.

بانک صوت و تصویر این سایت شامل 13 قطعه فیلم و 12 قطعه صوت می باشد.

توضیحات کامل نسبت به تعویض ضریح و معرفی بخشهای مختلف حرم از گذشته تا کنون نیز از شاخصه های این پایگاه می باشد.

پایگاههای دیگر:

شبکه تبیان

www.tebyan.net

بخشی از این سایت به اهل بیت: اختصاص دارد. در قسمت امام رضا علیه السلام به زندگی این امام همام پرداخته می شود. نقش انگشتری امام، عهدنامه ولایتعهدی و تألیفات امام در این قسمت بررسی شده است.

زیارتنامه، بخشی از سخنان امام و داستان هایی در زمینه امام دیگر بخشهای این صفحه اینترنتی می باشد.

شبکه رشد

Daneshnameh.roshd.ir

شبکه رشد « شبکه ملی مدارس ایران»، این شبکه که توسط وزارت آموزش و پرورش، سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی و معاونت فن آوری ارتباطات و اطلاعات آموزشی پشتیبانی می شود و با نام دانشنامه اسلامی فعالیت می کند، یکی از بهترین پایگاه ها برای نوجوانان و جوانان به شمار می اید.

زندگی معصومین بخشی از دانشنامه اسلامی را تشکیل می دهد. پس از انتخاب این گزینه، متنی پیش روی کاربر نمایش داده می شود که اسامی مقدس معصومین در این متن به کار رفته است.

با انتخاب نام (علی بن موسیعلیه السلام ) صفحه مربوط به امام هشتم ظاهر می گردد که شامل زندگی حضرت می باشد.

قسمت «آنچه به اینجا پیوند دارد» شامل مطالب بسیار مفید و کاربردی می باشد.

در این قسمت به اخبار غیبی امام، فرزندان و برادران، اصحاب، کرامات، سفرهای حضرت، اشعاری در وصف امام و داستانهای جذاب و زیبا پرداخته شده است.

جستجوگر پایگاه های شیعی

www.shiasearch.com

این سایت قسمتی تحت عنوان اهل بیت دارد که پس از انتخاب از لیست ارائه شده ، امام رضا علیه السلاما نتخاب می گردد.

این بخش شامل شرح حال، فضائل، سیره ، کرامات ، مناظرات امام و همچنین کتابشناسی امام رضا علیه السلام و ... می باشد.

پایگاه حوزه

www.hawzah.net

این سایت نیز قسمت های مختلفی را در بر دارد که یکی از بخش های آن اهل بیت: می باشد. از لیست اهلبیت عنوان امام رضا علیه السلام انتخاب می گردد. ویژگی ها، آثار علمی و... در این قسمت معرفی شده است.

پایگاه عرفان

Erfan.ir

پس از ورود به این سایت نیز از قسمت معصومین، امام رضا علیه السلام انتخاب می گردد. علاوه بر زندگی و آثار و .. به رابطه متقابل مردم ایران و اهل بیت می پردازد.

پایگاه ایت الله صافی

www.saafi.net

این سایت به سه زبان فارسی عربی و انگلیسی فعالیت می کند.

در بخش اهل بیت با کلیک روی عنوان امام رضا علیه السلام زندگی و فضائل حضرت به نمایش در می اید.