سرویس دین و اندیشه
حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری:

ائمه جماعات خادمان ارشد مساجد هستند

(یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷) ۲۰:۳۴

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: امام جماعت مسجد بودن شغلی است که باید به آن غبطه خورد.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، حجت الاسلام والمسلمین حاج علی اکبری در کلاس مسجد طراز انقلاب اسلامی در هشتمین مرحله از دوره تخصصی مدیریت مسجد در دماوند گفت: امام جماعت مسجد بودن شغلی است که باید به آن غبطه خورد.

بیشتر بخوانید: همگرایی لازمه کار مساجد است

                   مسجد زیارتگاه و مهمانخانه خدا و امام جماعت مسئول آن است

حجت الاسلام و المسلمین محمد جواد حاج علی اکبری عصر امروز یکشنبه ۱۱ شهریور‌ماه سال ۹۷ در جمع ائمه جماعات نواحی شهید مدنی، شیخ کلینی و شهید مدرس اظهار داشت: امام جماعت در مسجد به عنوان یک مدیر راهبری و خط نگهدار است.

وی ادامه داد: بنده انتظار دارم تمام ائمه جماعات ای که در دوره تخصصی مدیریت مسجد شرکت می‌کنند با اتکا به تجربیات گذشته و آموخته های جدید مسیر جدیدی را در برنامه ریزی برای مسجد بسازند.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور تاکید کرد: برای داشتن یک برنامه ریزی قوی جهت بارور کردن ظرفیت مساجد حتما لازم است به مواردی همچون محل قرارگیری مسجد، نوع تعامل افراد با خانه خدا و حتی زیست شهری توجه لازم داشت.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری اظهار داشت: مسجد نباید تنها به عنوان یک محل عبادت صرف باشد و در آن سه وعده نماز خوانده شود بلکه لازم است بر اساس آیات الهی یک مسجد در طراز اسلام ایجاد کنیم.

وی طهارت را بنیان همه خوبی ها دانست و تاکید کرد: مسجد می‌تواند اصل طهارت را در نهاد افراد قرار دهد قطعاً زمانی که انسان طاهر میشود از شرک، رذالت و بدی ها دوری می کند.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: هنر یک امام مسجد این است که در میدان مقابله در برابر دشمن به خوبی ایستادگی کند نقشه اجتماعی مساجد بسیار بالا است و باید بر اساس آیات الهی این نقش را شناسایی کنیم.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری گفت: مسجد در جایگاه والای خود پرچمدار تمام فضائل در جامعه است و می تواند تمام خوبی ها را در جامعه پیرامون خود نشر دهد.


وی تصریح کرد: بالاترین مقام در زیست طلبگی امام جماعت مسجد است. باید به حال افرادی که در جایگاه یک امام جماعت مسجد که به عنوان خادم ارشد هستند غبطه خورد.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری با اشاره به دیدار شرکت کنندگان در دوره مدیریت تخصصی مسجد با حضرت آیت الله جوادی آملی بیان داشت: فرصت مناسبی پیش آمده تا کسانی که در دوره تخصصی مدیریت مسجد شرکت می کنند بتوانند از محضر آیت‌الله جوادی آملی بهره مند شوند. ایشان معتقدند که ائمه جماعات نمونه ای از جلوه های امامان متقین هستند.

وی با بررسی نقش مساجد در تاریخ معاصر ایران گفت: مساجد از زمان انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس و در آزمون هایی همچون فتنه های مختلف در بالاترین سطح قرار داشته اند.

حجت‌الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری اضافه کرد: یکی از والاترین کارکردهای مسجد تربیت رجال الهی است. بدون شک رجال الهی کسی جز شهید نیست که از دامن مسجد و در کلاس یک عالم دینی رشد پیدا می کند و به بالاترین مقام انسانی می رسد.

رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد اظهار داشت: باید بپذیریم که اصلی ترین خصوصیت مسجد این است که تمامی ظرفیت‌های موجود و بالقوه را به فعل تبدیل می کند و نمونه ای همچون مسجد که زیربنای آن سازمانی خدانهاد است وجود ندارد.

وی تصریح کرد: اگر گنج درونی مسجد کشف نشود مقصر امام جماعت است. بدون شک در پیشگاه الهی هیچ عذری برای این که یک امام جماعت نتوانسته مسجد خود را بارور و شکوفا کند پذیرفتنی نیست.

رئیس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه کشور اضافه کرد: باید بپذیریم که دست اندرکاران حوزوی و مرتبط با مسجد هنوز نتوانسته اند مسجدی در طراز صدر اسلام ایجاد کنند. باید امروز حوزه های علمیه بهترین های خود را به سوی مساجد می‌کنند تا از طریق آنها بتوانیم مساجد را در بالاترین سطح که همان طراز صدر اسلام است قرار دهیم.

حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری در پایان با بیان خاطره ای گفت: بنده اعتقاد دارم در هر شرایطی باید از کارکرد عقل استفاده کرد و به هیچ عنوان نباید عجولانه در مورد هیچ موضوعی تصمیم‌گیری کرد. در ساختار مساجد نیز باید با تعقل و دوراندیشی به سمت بهتر کردن فضا پیش برویم.

یاد آور می‌شود این همایش در یک بازه زمانی یک ماهه از ۱۷ مرداد آغاز و در ده دوره ۲ روزه برگزار می‌شود.

گزارش تصویری این رویداد را در آلبوم زیر ببینید

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید