سرویس ایده‌های برتر
ایده مسجدی

قربانی در عید قربان اطعام در عید غدیر

(شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸) ۰۹:۴۳

از ابتدای دهه ولایت و امامت؛ یعنی عید سعید قربان تا عیدغدیرخم، در مجاورت مسجد پایگاه پذیرش نذورات و قربانی روز عید غدیر را برپا نماییم و قربانی مردمی و نذورات آنها را تحویل گرفته و با برنامه­‌ای منظم آنها را میان عموم توزیع نماییم و واسطه اطعام فقرا باشیم. حتی می‌توانیم اعلام کنیم عموم قربانی‌های خود را به نیت امیرالمومنین(ع) ذبح نمایند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، مسجد ایده؛ چون عطر غدیر بر آسمان ذی‌الحجه می‌پاشید، خانه امام حسن مجتبی(ع) مزین شده و سفره اطعام پهن می‌گردید تا میزبان امیرالمومنین(ع) و شیعیان‌اش شود. این سنت ائمه معصوم(ع) بود که روز عید‌غدیر را جشن بگیرند و مومنان را اطعام نمایند.

عید قربان نوید عید غدیر می‌دهد. سال‌ها و روزهای زیادی است که از غدیر می‌گذرد اما هنوز هم این سنت کم و بیش باقی است. راستی تو هم اگر مِهر ولایت علی را به دل داری، تو هم اگر به دعوت محمد(ص) لبیک گفته‌ای؛ غدیر در راه است. پس بگو یا علی...

 

ایده: قربان کردن گوسفند نذری در ایام عید قربان تا غدیر به نیت امیرالمومنین(ع) در محل پایگاه نذورات مسجد

مشروح ایده

از ابتدای دهه ولایت و امامت؛ یعنی عید سعید قربان تا عیدغدیرخم، در مجاورت مسجد پایگاه پذیرش نذورات و قربانی روز عید غدیر را برپا نماییم و قربانی مردمی و نذورات آنها را تحویل گرفته و با برنامه­‌ای منظم آنها را میان عموم توزیع نماییم و  واسطه اطعام فقرا باشیم. حتی می‌توانیم اعلام کنیم عموم قربانی‌های خود را به نیت امیرالمومنین(ع) ذبح نمایند.

بایدها و نبایدها

تببین سنت اطعام غدیر و فضیلت آن توسط امام جماعت مسجد

برپایی پایگاه نذورات در مجاورت مسجد

زینت‌ها و مستحبات

معرفی مراکز تهیه و سفارش گوسفند قربانی توسط مسجد

برگزاری مراسم آیین قربانی کردن به نیت امام علی(ع) در ابتدای دهه ولایت و امامت

دستاوردهای ایده

نهادینه شدن فرهنگ اطعام عمومی غدیر

پشتوانه نظری

 امام رضا علیه‌السلام

«و من اطعم مومناً کان کمن اطعم جمیع الانبیاء و الصدیقین» کسی که مؤمنی را روز غدیراطعام دهد، مثل کسی است که همه پیامبران و صدیقان را اطعام داده باشد". اقبال/ ص 465.

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید