» اخبار » دفتر تحریریه الکترونیک - جزئیات خبر
ایده های غدیری

تبریک عید به کسبه همسایه مسجد

(شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۸) ۱۷:۱۲

بر اساس این ایده ؛ امام محترم جماعت، عیدسعید غدیر را به 150 کسبه همسایه مسجد با اهدای احکام نموداری به ایشان، تبریک می‌گوید.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، مسجد ایده؛ تا صدای آمدن عید در همه جا می‌پیچد، بهانه‌هایت هم گل می‌کند، گویی می‌خواهی شادمانیت را قسمت کنی و درب همه خانه‌های شهر قسمت کنی. مثل مسجد موسی بن جعفرکاظم که در شب عیدغدیر، هدیه‌ای برای کسبه همسایه خود فرستاده و عید را بهانه دوباره‌ای برای آشنایی، همسایگی و رفاقت قرار داده است:
 
ایده: تبریک عیدغدیر به 150 کسبه همسایه مسجد با اهدای احکام نموداری به ایشان
 
مشروح ایده
 
کتاب شریف نهج‌البلاغه حضرت امیرالمومنین(ع) مشحون از آیات، قصص قرآنی، حکمت‌ها، وصایا و طرح احکام دینی کاربردی برای اقشار مختلف جامعه اعم از حاکمان، سربازان، کارگزاران اقتصادی و دیگر اقشار است. عیدغدیر می‌تواند بهانه‌ای برای بیان دوباره این احکام و وصیای ارزشمند باشد.
 
یک ایده مناسب در شب عید این است که مساجد به  یکصد و پنجاه کسبه اطراف خود، فرارسیدن عید غدیر را با اهدای یک شاخه گل، یک جلد کتاب احکام؛ احکام نموداری معاملات به همراه هدیه‌ای ناقابل به کسبه تبریک بگویند.
 
 
بایدها و نبایدها
 
شناسایی یکصد و پنجاه کسبه اطراف مسجد
استخراج وصایای اقتصادی حضرت امیرالمومنین(ع)
 
 
زینت‌ها و مستحبات
 
ترجیحا اهدای بسته هدایا توسط امام جماعت و هیئت امنای مسجد به کسبه صورت گیرد.
 
اهدای بسته احکام به صورت نرم‌افزار نموداری صورت گیرد تا به راحتی قابل استفاده باشد.
 
برگزاری کلاس درس مکاسب در مسجد و دعوت از کسبه اطراف جهت حضور در کلاس‌ها
 
 
پشتوانه نظری
 
امیر‌المؤمنین علی(ع) می فرمایند:
 
وقتى که به هم‌دیگر رسیدید همراه سلام، مصافحه کنید، و در این روز به یکدیگر هدیه بدهید، این سخنان را هر که بود و شنید، به آن که نبود برساند، توانگر به سراغ مستمند برود، و قدرتمند به یارى ضعیف، پیامبر مرا به این چیزها امر کرده است. وسائل الشیعه 7: 327
 
سابقه اجرای ایده: 
مسجد موسی بن جعفرکاظم، تهران، توسط حجت‌الاسلام عظیمی