سرویس ایده‌های برتر
ایده مسجدی

زندگی به سبک شهدا

(سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸) ۰۷:۴۲

یک طرح پیشنهادی برای شناخت الگوی عملی و رفتاری شهدا، طرح "سیره‌پژوهی شهدای محله" می‌باشد که می‌خواهد به صورت شفاهی به سراغ یادگارهای شهدا رفته و از طریق آنها به سبک زندگی شهدا دست یابد.

 به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، مسجد ایده؛ خط شهدا خطی ممتد است که از هبوط آدم آغاز شده و تا عروج آخرین انسان ادامه خواهد داشت. تا حق و باطل هست و مادام که سکوت نمی‌کنی، مبارزه هست و همواره دو امام‌اند که هل من ناصر می‌گویند. اگر می‌خواهی به عهد دیرین وفا کرده و امام خویش را بشناسی بایستی به الگویی چنگ بزنی که همچون چراغی، راه را برایت روشن کند و شهید این گونه است چرا که حقیقتا امام خویش را شناخته و لبیک‌گویان همچون شمعی در وصال محبوب سوخته است.

 

یک طرح پیشنهادی برای شناخت الگوی عملی و رفتاری شهدا، طرح "سیره‌پژوهی شهدای محله" می‌باشد که می‌خواهد به صورت شفاهی به سراغ یادگارهای شهدا رفته و از طریق آنها به سبک زندگی شهدا دست یابد:

 

طرح
سیره‌پژوهی شهدا، دوره‌ی 8 جلسه‌ای، به صورت 6 جلسه تئوری و 2 جلسه عملی برگزار می‌گردد. در این بسته طریقه سرگذشت‌پژوهی، جمع‌آوری اسناد و مدارک مربوط به شهدا، طریقه مصاحبه با خانواده و همزمان شهید، نوع پیاده‌سازی و ویرایش مصاحبه آموزش داده می‌شود.

ضرورت طرح
ما در هر کاری که می‌خواهیم انجام بدهیم نیاز به یک الگو داریم که این الگو را از بهترین‌ها انتخاب می‌کنیم. حالا چه کسی بهتر از شهدا که طبق روایات به نهایت کمال رسیده‌اند و ما می‌توانیم در همه امور الگوی خود قرار دهیم و بر سیره آن‌ها در هر کاری عمل کنیم.

لذا یکی از طرح‌های فرهنگسرای پایداری در طرح مسجد ما سیره‌پژوهی شهدا می‌باشد و سیره‌پژوهی شهدا یعنی بررسی ابعاد مختلف زندگی شهدا یعنی تمامی رفتارهایی است که توسط شهید انجام شده مثل رفتارهای اجتماعی، آداب معاشرت، ورزش، ارتباط با ائمه، دعا و مناجات و رفتارهای خاص هر شهید که توسط خانواده و دوستان شهید بیان می‌شود و ثبت کردن آن‌ها به طور نوشتاری، صوتی و تصویری و...

پیام‌ها
1- زندگی به سبک شهدا یعنی: ساده زیستی، روحیه امید، ایثار، تعبد و توکل.
2- شهدا مجموعه بهترین صفات را دارا هستند که یک جامعه به آن می‌بالد، پس آن صفات را در خود به وجود بیاوریم.

وظائف فرهنگسرا
1- ارائه سرفصل و محتوای آموزشی
2- ارائه لیست مربیان حائز شرایط
3- تامین هزینه حق‌الزحمه ایاب و ذهاب مربیان
4- ارائه اقلام تبلیغاتی به خادم فرهنگی مسجد
5- ارائه بن پذیرایی و یادمان فرهنگی به خادم فرهنگی مسجد

وظائف خادم فرهنگی مسجد
1- تبلیغات و اطلاع‌رسانی محیطی و دعوت و ثبت‌نام از مخاطبین برای حضور در برنامه
2- هماهنگی لازم با هیات امنا و امام جماعت مسجد
3- هماهنگی با مربیان معرفی شده از سوی فرهنگسرا
4- پیش‌بینی مکان و زمان مناسب در مسجد برای اجرای برنامه
5- تهیه گزارش و نظارت بر حسن اجرای برنامه

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید