» اخبار » دفتر تحریریه الکترونیک - جزئیات خبر
در نشست خبری سالروز به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی

مسجد‌الاقصی در تحولات آخر‌الزمان مؤثر است

(دوشنبه ۲۸ مرداد ۱۳۹۸) ۱۳:۰۰

معاون فرهنگی ـ اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: مسجد‌الاقصی در تحولات آخر‌الزمان مؤثر است.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ حجت الاسلام ذاکر معاون فرهنگی ـ اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد در نشست خبری به مناسبت سالگرد به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی و روز جهانی مساجد گفت: مسجدالاقصی نقطه کلیدی وکانون دوران ظهور خواهد بود.

در نشستی  که صبح امروز به  مناسبت به آتش کشیده شدن مسجد الاقصی و روز جهانی  مساجد در دفتر حماس در تهران برگزار شد،  خالد القدومی نماینده حماس در تهران، حجت الاسلام و المسلمین حجت اله ذاکر معاون اجتماعی ـ فرهنگی مرکز رسیدگی به امور مساجد و حسین ریوران رئیس کمسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین به بررسی جایگاه و اهمیت مسجد الاقصی در قرآن و نیز  اولویت آن برای امت اسلامی و سناریوهای توطئه علیه این مکان مقدس پرداختند.

مسجد‌الاقصی در تحولات آخر‌الزمان مؤثر است

براساس این گزارش، حجت‌الاسلام ذاکر در این نشست اظهار داشت: در سال ۱۹۶۹ میلادی یک جنایتکار صهیونیستی با پشتوانه تبهکاران اسرائیلی مسجدالاقصی را به آتش کشید که براساس تاریخ حدود ۱۵۰۰ مترمربع از این مسجد و بخش‌هایی از بنای داخلی آن در آتش سوخت که هدف آنها این بود تا با اهانت به مقدسات مسلمانان، وضعیت غیرت آنها را رصد کند.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت:‌ رژیم غاصب صهیونیستی در رابطه با مسجدالاقصی به صورت ویژه کار می‌کند زیرا می‌داند مقابله با آنها از طریق این مسجد صورت می‌گیرد و نقطه مشترک تمام مسلمانان و سایر ادیان فلسطین است، لذا می‌داند اگر بنا باشد آسیبی به اسرائیل وارد شود، از طریق این مسجد است، بنابراین به دنبال غصب آن است.

وی با بیان اینکه مسجدالاقصی در اسلام بسیار تأثیرگذار بوده است، گفت: این مسجد در تحولات آخرالزمانی نیز تأثیرگذار است و زمانی که از سفیانی سخن گفته می‌شود، این مسجد حضور پررنگ دارد و در زمان ظهور نیز حضرت عیسی(ع) در این مسجد حاضر می‌شود و به امام زمان(عج) اقتدا می‌کند.

ذاکر گفت: به پیشنهاد جمهوری اسلامی در سی‌امین کنفرانس کشورهای اسلامی روز ۲۱ آگوست برابر با ۳۱ مردادماه به نام روز جهانی مسجد نامیده شد، به این دلیل که این مسجد پایگاه همدلی همه مسلمانان است.

معاون فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد ادامه داد: امسال در روز چهارشنبه ۳۰ مردادماه هفدمین اجلاس روز جهانی مسجد با حضور یک‌هزار و ۵۰۰ نفر از ائمه جمعه استان تهران برگزار خواهد شد و در سراسر کشور نیز در مساجد مزین به نام قدس برنامه‌های ویژه‌ای برگزار خواهد شد.

وی گفت: مقام معظم رهبری در سال ۹۵ طی دیدار با ائمه جماعت مساجد فرمودند: روز مسجد روز انقلابی است؛ زیرا به مناسبت مقابله با صهیونیست‌ها نامگذاری شده است، لذا مرکز رسیدگی به امور مساجد بنا دارد این روز را به صورت ویژه با موضوع فلسطین و مسجدالاقصی برگزار کند و در همایش این روز، مقابله با آنها را در دستورکار داشته باشد.

ذاکر با بیان اینکه دولت‌های اسلامی باید بدانند اگر دشمن صهیونیستی بتواند این بدعت نکبت‌بار خود را در فلسطین نهادینه کند، هیچ کشور اسلامی از تجاوز آنها در امان نخواهد بود، تصریح کرد: اسرائیلی‌ها وحشیانه‌ترین و  خبیث‌ترین مردمان هستند و اگر مقاومت و انتفاضه فلسطین نباشد، آنان به دیگر کشورها نیز حمله خواهند کرد، بنابراین حال که امکان حضور جسمی و مادی در قدس وجود ندارد، باید با برگزاری اجلاس‌ها و صدور بیانیه‌ها در هر پست و مقامی از آنها دفاع کرد. 

 تقسیم زمانی و مکانی مسجدالاقصی هدف صهیونیست‌هاست

خالد قدومی نماینده حماس در ایران نیز در این نشست اظهار داشت: مسجدالاقصی همواره الهام‌بخش خیزش‌ها در فلسطین بوده است و این نهضت بیش از یک قرن قدمت دارد و تا امروز نیز ادامه یافته است.

وی افزود: مسجدالاقصی متأسفانه پس از این آتش‌سوزی هنوز مورد بازسازی قرار نگرفته است.

قدومی با بیان اینکه از سال ۱۹۶۹ میلادی قانون حفاظت از اماکن دینی در فلسطین مطرح شده است،‌ گفت: براساس این قانون، اماکن مقدس باید از تجاوز محفوظ بمانند و همچنین این اماکن برای اهالی دینی آنها باقی بماند.

نماینده حماس در ایران تصریح کرد: اشغالگران به دنبال آن هستند تا تقسیم مکانی و زمانی مسجدالاقصی را انجام دهند، لذا چند روز قبل هم‌زمان با عید قربان یک مسئول رژیم صهیونیستی گفت که هدف این دولت تقسیم مسجدالاقصی است.

وی در پایان سخنان خود خاطرنشان کرد: تقسیم زمانی مسجدالاقصی یعنی اشغالگران می‌کوشند تا زمان معینی تعیین شود که در آن یهودیان بتوانند به صورت جداگانه در این مسجد حضور یابند و مناسک دینی خود را انجام دهند و تقسیم مکانی نیز به این معناست که آنها بتوانند بخشی از مسجد را برای ساخت کنیسه به دست آورند.

 

آتش سوزی مسجد الاقصی سند جنایت صهیونیست

در این نشست، مهدی عزیزی قائم مقام خبرگزاری قدس (قدسنا) گفت: به آتش کشیدن الاقصی باعث شد تا سازمان همکاری های اسلامی(کنفرانس اسلامی) ایجاد شود. همچنین تاریخ سالروز این فاجعه به پیشنهاد جمهوری اسلامی ایران (30 مرداد) روز جهانی مسجد به مناسبت این روز نامگذاری شود.

 

وی افزود: در سالی که این مکان مقدس به آٱش کشیده شد، امام خمینی(ره) در نجف بیانیه ای را صادر و توصیه کردند که برای مرمت برخی از آثار و مناطقه از بین رفته و آسیب دیده الاقصی هیچ اقدامی صورت نگیرد، تا به این ترتیب یادمانی برای جنایت صهیونیست ها علیه نماد مقدس مسلمین جهان و ضرورت مبارزه همیشگی با این دشمن اشغالگر در اذهان مسلمانان جهان صورت گیرد.

 

 

 خداوند در قرآن مسجد الاقصی و پیرامون آن یعنی فلسطین را مبارک قرار داد 

رویوران رئیس کمسیون سیاسی جمعیت دفاع از ملت فلسطین نیز در این نشست گفت: در روایات اسلامی مسجدالاقصی اهمیت و جایگاه بسیار بالا و خاصی دارد. " مسجد الاقصی پس از مکه جایگاه ویژه ای در دین مبین اسلام دارد.از روزی که بعث آغاز شد نماز به سوی الاقصی بوده است .

 

وی ادامه داد :  13 سال پیامبر اکرم و همه ی صحابه در مکه به سوی مسجد الاقصی نماز خواندند در مدینه پس از هجرت هم دوسال به سوی مسجدالاقصی نماز خوانده شد و در سال دوم پس از هجرت این جابه جایی صورت گرفت. یعنی از 23 از بعثت پیامبر اکرم 15 سال به سوی الاقصی بوده و در این در حالی است که پیامبر اسلام تنها 8 سال به سوی مکه مکرمه نماز برپا داشته است.

 

علاوه براین که مسجد الاقصی به عنوان قبله نخست مسلمانان جهان بود، حادثه ی مهمی برای این مکان مقدس روی داد. هنگامی که عده ی بسیاری از مسلمانان در رنج و عذاب و شکنجه بودند(مانند یاسر و سمیه نخستین شهدای جهان اسلام) و به یمن فرار کرده بودند ( از دست ظالمین) یا در شعب ابی طالب گرفتار بودند.در چنین شرایطی پیامبر اکرم از الاقصی به معراج رفتند.همانطور که می دانید اسلام با عقلانیت گره خورده است اما خالی از اعجاز هم نیست. معراج پیامبر اکرم به آسمان ها و ملاقات با خداوند یک نمونه از اعجازهای اسلام است این حادثه بزرگ در شرایط غیر طبیعی رخ داد.


این تحلیلگر مسائل منطقه افزود: اما سوالی که مطرح می شود آن است که چرا الاقصی به عنوان محل معراج پیامبر انتخاب شد؟ این بدان دلیل است که ما فلسطین و الاقصی را هیچگاه فراموش نکنیم.مسئله الاقصی و اهمیت آن به همراه فلسطین در سوره اسراء(سُبْحَانَ الَّذِی أَسْرَى بِعَبْدِهِ لَیْلاً مِّنَ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ إِلَى الْمَسْجِدِ الأَقْصَى الَّذِی بَارَکْنَا حَوْلَهُ لِنُرِیَهُ مِنْ آیَاتِنَا إِنَّهُ هُوَ السَّمِیعُ البَصِیرُ) تاکید شده است. این سرزمین، سرزمین مقدس و ایمان است در این شرایط خداوند معجزه معراج پیامبر را به همراه فلسطین و الاقصی قرار می دهد تا بدین وسیله ما آن ها را هیچگاه فراموش نکنیم.