» اخبار » دفتر تحریریه الکترونیک - جزئیات خبر
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد:

هیچ جایگزینی برای مساجد در گام دوم انقلاب وجود ندارد

(چهارشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۸) ۱۱:۳۷

حجت‌الاسلام نوری‌زاده با بیان‌اینکه هیچ جایگزینی برای مساجد در گام دوم انقلاب وجود ندارد، گفت: کارکردهای مساجد در حوزه تربیت افراد مانع از این دسیسه شوم می‌شود. البته باید تفاوت نسل‌ها را درک و بر این اساس عمل کنیم.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ حجت‌الاسلام والمسلمین سیدناصرالدین نوری‌زاده، رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد، چهارشنبه ۳۰ مردادماه، در اجلاس روز جهانی مساجد که در حسینیه الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در حال برگزاری است، اظهار کرد: تقارن ایام عید سعید غدیر با روز جهانی مسجد فرصت مغتنمی است تا گردهمایی ائمه جماعت و شما سربازان گمنام و بی‌ادعای ولی‌عصر(عج) را شاهد باشیم.
 
وی افزود: غدیر نام یک سرزمین یا واقعه تاریخی نیست، بلکه غدیر یک اندیشه، آرمان، زمینه تحقق اهداف همه انبیا و زمینه ظهور منجی است و چشمه آن تا قیامت به خشکی نمی‌گراید، نظام مقدس جمهوری اسلامی تنها حکومتی است که پرچم غدیر را به دست گرفته و به واسطه آن به عزت و اقتدار رسیده است.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده در بخش دیگری از سخنان خود اظهار کرد: بیانیه گام دوم انقلاب از سوی مقام عظمای ولایت چراغ راه ماست؛ ایشان در این بیانیه به اهمیت مساجد در شکل‌گیری انقلاب و تثبیت آن اشاره می‌کنند و نقش آن را در گام دوم مهم‌تر از گام اول ارزیابی می‌کنند. بعضی از این بیانیه به مانیفست نظام تعبیر می‌کنند که درست است اما باید از رویکرد شعاری و سطحی به آن بپرهیزیم. همه نهادهای نظام باید وظیفه خود را در تحقق بخش‌های مختلف بیانیه مشخص و کار اجرایی را برای تحقق آن شروع کنند.
 
وی یادآوری کرد: تقریباً هر شخص منصفی که بیانیه را خوانده، فهمیده است که نگارنده بیانیه با تواضع همیشگی‌شان به نقش خود در پیشبرد عزت و اقتدار نظام اشاره نکرده‌اند، ما اکنون در سایه این حاکمیت ولایت فقیه و استقامت شهدا و مدافعان میهن به مردم‌سالاری دینی، امنیت و اقتدار کشور، پیشرفت‌های علمی و افول هژمونی آمریکا و اسرائیل در دنیا را شاهد هستیم.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده تصریح کرد: گام دوم انقلاب یعنی تداوم راه پرافتخار گذشته و اصلاح بعضی روندها و خلق بعضی فعالیت‌های خلاقانه جدید، باید تفاوت نسل‌ها و انتظارات جامعه و ابزارهای موجود را نیز در نظر بگیریم.
 
توانمندسازی مساجد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی
 
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در بخش دیگری از سخنان خود گفت: توانمندسازی مساجد برای کاهش آسیب‌های اجتماعی مدنظر ماست. نه فقط ارتباط خلق با خالق که ضرورت ورود مساجد در حوزه خدمات اجتماعی نیز وجود دارد. البته مقدماتی مثل تقویت نیروی انسانی در مساجد لازم است. نکته دیگر، توجه به نوجوانان و جوانان در مسجد است. زمین و زمینه جوان، زمین و زمینه‌ای خالی است و هر کس در آن بذر محبت و معرفت بکارد، این زمینه را برای خود مهیا کرده است. مساجد می‌تواند تأثیر مهمی بر جوانان بگذارند.
 
وی افزود: امروز تربیت فرزند از مهم‌ترین دغدغه‌های خانواده‌های مذهبی است و دشمن با FATF و سند ۲۰۳۰ به تخریب ارزش‌های جامعه ما چشم طمع دوخته است، ائمه جماعت باید برای مباحث تربیتی وقت بیشتری بگذارند. همچنین امروزه خانواده‌ها به تک‌فرزندی علاقه پیدا کرده‌اند که ائمه جماعت باید برای تبلیغ و ترویج لزوم تکثیر نسل فعالیت کنند. البته مسئولان نیز باید به سیاست‌ها و اقدامات لازم برای تحقق تکثیر نسل توجه کنند.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده یادآوری کرد: دوره پودمانی تربیت مبلغ برای خانواده از بین ائمه جماعتی که آزمون می‌دهند و انتخاب می‌شوند، به زودی برگزار می‌شود و این افراد، مدرک معتبر وزارت علوم را دریافت می‌کنند. کسانی که تاکنون ثبت‌نام نکرده‌اند با هماهنگی معاونت جذب و آموزش هنوز فرصت دارند.
 
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد خطاب به ائمه جماعت اظهار کرد: از شما ائمه جماعت که مدیران معنوی و طبیعی مساجد هستید، کمال تشکر را داریم و امیدواریم بتوانید نقشی تعاملی در مسجد با نمازگزاران داشته باشید، به عنوان کوچکترین خدمتگزار شما، استدعا دارم در مساجد به جوانان میدان دهید و شک نکنید که ضرر نمی‌کنید و از گروه‌های جهادی حمایت و از طلبه‌های خوش‌فکر در کنار خود در مسجد استفاده کنید.
 
وی تصریح کرد: البته توجه به جوانان به معنای پیرزدایی نیست، اگر از تجربه پیران در کنار انرژی و فکر جوانان استفاده شود، تحول‌های شگرفی رخ می‌دهد.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده در ادامه گفت: ادبیات انقلابی باید در مساجد ادامه داشته باشد، ائمه جماعت باید انقلابی بیندیشند و انقلابی عمل کنند. حضرت آیت‌الله نوری همدانی به من فرمودند: امام جماعت باید فقیه انقلابی باشد. مسجد مهم‌ترین پایگاه انقلاب است و باید قدر آن را بدانیم.
 
وی همچنین به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر انجام فعالیت‌های قرآنی در مساجد اشاره کرد و گفت: نهضت قرآنی را باید در مساجد تقویت کنیم؛ از محافل قرائت گرفته تا جلسات آموزشی باید ادامه پیدا کند. در این زمینه برنامه‌هایی مدنظر داریم که به زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.
 
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد به انتخابات مجلس در سال ۹۸ نیز اشاره کرد و افزود: نتایج انتخابات زمانی شیرین خواهد بود که با بصیرت و بلوغ سیاسی همراه باشد، مساجد نباید سکولار باشند، ائمه‌جماعت همواره باید بصیرت‌افزا و حمایت‌کننده از ویژگی‌های انقلابی بدون ذکر نام باشند. مسجد به جای پایگاه انتخابات باید پایگاه انتخاب صحیح باشد. دعوت از مردم برای حضور همگانی در انتخابات از شما سنگربانان مسجد انتظار می‌رود.
 
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری‌زاده تأکید کرد: بعضی القا می‌کنند که در کشور به اندازه کافی مسجد وجود دارد، این حرف غلط است. باید خیران را به ساخت و توسعه مساجد ترغیب کنیم. در استانی مثل تهران با شاخص هر ۵۰۰ نفر یک مسجد، فاصله زیادی داریم.
 
برگزاری نماز جماعت صبح در همه مساجد را جدی بگیریم
 
وی یادآوری کرد: بنابر تأکید مقام معظم رهبری درباره مساجدِ برقرار، شایسته است درِ مساجد حداقل از ظهر تا اذان مغرب و عشا با برنامه‌های متنوع به روی مردم باز باشد. همچنین برگزاری نماز جماعت صبح در همه مساجد را باید جدی بگیریم.
 
رئیس مرکز رسیدگی به امور مساجد در پایان از ائمه جماعت مساجد درخواست کرد انتقادها و پیشنهادهای خود را به مرکز منتقل کنند و گفت: به زودی سامانه‌ای طراحی می‌شود تا نظرات و پیشنهادها سریع‌تر به مرکز منتقل شود.
 
انتهای پیام/