» اخبار » دفتر تحریریه الکترونیک - جزئیات خبر
ایده مسجدی

"ربیع الاول"، بهار اتحاد

(یکشنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۸) ۱۵:۳۰

بر اساس این ایده؛ مساجد در آستانه هفته وحدت، میلاد پیامبر خدا را با جشن اتحاد برگزار می‌کنند

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، مسجد ایده؛ هر سال ماه ربیع‌الاول که فرا می‌رسد، جشن‌های فراوانی در مساجد سراسر کشور برگزار می‌شود، جشن‌هایی که ندا می‌دهند شما می‌توانید از آنچه بین ما و شما مشترک است، از دوستی‌های عمیق دیرینه تا هدف مشترک امروزمان، که اعتلای جهان اسلام و انتشار پیام رحمت و صلح برای جهان است، بگیرید و همان را توشه مشترکمان قرار دهیم تا به آنچه سنت و سیره حقیقی نبی اکرم(ص) بوده جامعه عمل بپوشانیم.
 
جالب است بدانیم ایده برگزاری جشن‌های هفته وحدت مربوط به انقلاب اسلامی یا دوران پس از انقلاب نیست، بلکه ایده‌ای است که در دوران سختی و تبعید آن هم قبل از انقلاب به ثمر نشست و سنتی جاوید برای همیشه زمان گشت. ایده‌ای که مقام معظم رهبری در دوران تبعید خود در ایرانشهر و با مردمان آنجا مشترکا اجرا کردند و توانستند آغازگر حرکتی مردمی باشند که ندای وحدت مسلمانان جهان است.
ایده
برگزاری جشن‌های هفته وحدت 
 
توضیح اجمالی
در هفته وحدت، جشن ولادت حضرت رسول برگزار می‌شود و از عموم مردم اعم از شیعیان و اهل‌سنّت برای شرکت در جشن دعوت می‌شود.
 
پشتوانه نظری
خاطره مقام معظم رهبری در ایرانشهر
 
"قبل از اینکه نظام اسلامى تشکیل بشود، برادران ما، بزرگان نهضت، بزرگان مبارزه‌ى انقلابى در آن روزکه هنوز خبرى از حکومت اسلامى و جمهورى اسلامى نبود در جهت وحدت شیعه و سنى تلاش می‌کردند. من خودم در بلوچستان تبعید بودم. از آن زمان تا حالا با علماى سنى حنفى شهرهاى بلوچستان، ایرانشهر و چابهار و سراوان و زاهدان، با آنهائى که بحمدالله زنده هستند، رفیقیم، نزدیکیم، صمیمى هستیم. 
من آنجا تبعیدى بودم، دستگاه‌ها نمی خواستند بگذارند تلاشى از سوى ما انجام بگیرد؛ اما در عین حال ما گفتیم بیائید کارى کنیم که یک نشانه‌اى از اتحاد شیعه و سنى را در این شهر نشان بدهیم؛ که این مسئله‌ى هفته‌ى وحدت، ولادت نبى‌اکرم در دوازدهم ربیع‌الاول به روایت اهل‌سنت، و در هفدهم ربیع‌الاول به روایت شیعه آن روز به ذهن ما رسید و در ایرانشهر آن را عمل کردیم؛ یعنى از دوازدهم تا هفدهم جشن گرفتیم. این یک فکر عمیقى بوده است، مال امروز و دیروز نیست (‌2/ 7/ 1390).
من در همان روزهایى که تبعید بودم، آقاى مولوى قمرالدّینى این‌جاست، پیغام دادم، خودم به مسجد ایشان رفتم و گفتم بیایید این یک هفته میان هفده ربیع، که ما شیعه‌ها هفده ربیع را روز ولادت پیغمبر مى‌دانیم و جشن مى‌گیریم، و دوازده ربیع را، که شما سنّی‌ها روز ولادت پیامبر مى‌دانید، جشن بگیریم. ما بگیریم، شما هم بگیرید. ایشان هم قبول کرد (2 / 12/ 1381).
زمینه‌سازی
 
بیان ضرورت وحدت بین شیعه و سنی
تاکید بر روی نقاط وحدت و اتحاد و پرهیز از پافشاری روی نقاط اختلافی
 
دستاوردهای ایده
وحدت بین شیعیان و اهل‌سنت منطقه‌ی اطراف مسجد
 
بایدها
 باید با تدبیر و درایت، از کارشکنی افراد سودجو و افرادی که سعی در ایجاد تفرقه دارند، جلوگیری کرد.
 
نبایدها
 نباید برای تحقق وحدت به همین برنامه‌ی هفته وحدت بسنده کرد، بلکه با جرقه‌ی این برنامه باید اهل‌سنت و شیعیان را به دیگر برنامه‌های مسجد مثل محفل قرائت قرآن دعوت کرد.
 
زینت‌ها و مستحبات
 می‌توان چند روز قبل از برگزاری جشن، خانواده‌های اهل تسنن و تشیع را با ارسال بسته‌ی فرهنگی و کارت دعوت به جشن دعوت کرد. این بسته‌های فرهنگی می‌تواند شامل یک جلد قرآن کریم، یک جلد تفسیر قرآن و… باشد.