سرویس ایده‌های برتر
ایده مسجدی

در کربلا چه گذشت...

(سه شنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۸) ۱۶:۰۱

بی‌گمان استفاده از آیین پرده‌خوانی که با استناد به تاریخ و روایت صحیح به بیان وقایع می‌پردازد، می‌تواند ابزاری باشد که تحلیل درستی به مخاطب ارائه کرده و بواسطه آنکه به طور زنده اجرا می‌شود، بر مخاطب خود تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته باشد:

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد، مسجد ایده؛  هر چه حادثه‌ای در طول تاریخ مهم‌تر و اثرگذارتر بوده است، گفت و شنود و  بیان تفسیرهای مختلف درباره آن هم بیشتر بوده است. حادثه کربلا و شهادت امام حسین و یارانش در صحرای خشک نینوا، حوادث قبل از واقعه و مصایبی که بر حضرت وارد آمد، موجب شده است تا درباره این واقعه تحلیل‌های مختلفی به وجود بیاید.

 

بی‌گمان استفاده از آیین پرده‌خوانی که با استناد به تاریخ و روایت صحیح به بیان وقایع می‌پردازد، می‌تواند ابزاری باشد که تحلیل درستی به مخاطب ارائه کرده و بواسطه آنکه به طور زنده اجرا می‌شود، بر مخاطب خود تاثیرگذاری ویژه‌ای داشته باشد:

 

ایده: برگزاری مراسم پرده‌خوانی محرم با هدف بیان وقایع حادثه کربلا، پیام‌های عاشورایی و مصایب اهل بیت(ع)

 

مشروح ایده

واقعه کربلا و شهادت امام حسین(ع) و اصحابش، روایتی است که با هر بار بیان کردن آن، درس‌ها و پیام‌های بیشتری می‌آموزیم و حقایق بیشتری برای‌مان روشن می‌گردد. سنت پرده‌خوانی و نقالی از جمله روش‌هایی است که کمک می‌نماید تا حادثه عاشورا را منزل به منزل با کاروان حسین(ع) بخوانیم و مرور کنیم.
بیان جزییات شروع حرکت امام حسین ع از مدینه تا مکه و از مکه تا کربلا، به همراه توضیح بیانات و اتفاقات بین راه، توضیح منزلگاه‌های طی شده تا کربلا، بیان جزییات وقایع شب و روز عاشورا به همراه ساماندهی سپاه امام و دشمن، توضیح وقایع پس از عاشورا تا اربعین، همگی بصورت اسلاید و پیام‌های عاشورا و جملات کلیدی امام حسین علیه‌السلام از جمله موضوعات قابل طرح در پرده‌خوانی است.

 

بایدها و نبایدها

محتوای پرده‌خوانی و نقالی توسط یک متخصص و بر اساس منابع مستدل تاریخی و روایی انجام گیرد.

 

زینت‌ها و مستحبات

پرده‌خوانی در فضای باز و محل‌های عمومی انجام گیرد تا استقبال عمومی از برنامه افزایش یابد.

در کنار پرده و نقشه از ابزار جدید همچون نمایش اسلاید و صداگذاری هم استفاده شود تا برنامه جذابیت بیشتری داشته باشد.

 

پشتوانه نظری

مقام معظم رهبری(حفظه الله)

من اعتقاد دارم که تبلیغ سنتی ما  که مسجد و منبر و سخنرانىِ روبه‌روست  بدیل ندارد؛ این را باید حفظ کنیم. این‌که شما بنشینید بایک نفر روبه‌رو صحبت کنید؛ نگاه شما به او بیفتد، نگاه او به شما بیفتد و نفس گرم شما به او برسد، این چیز خیلی خوبی است؛ این را باید حفظ کنیم؛ لیکن این کافی نیست. امروز وسایل تبلیغ نوشتاری و گفتاری به ‌قدری متنوع و زیاد است که اگر روحانیت دین از این قافله عقب بماند، قطعاً یک خسارت بزرگ تاریخی برای او پیش خواهد آمد.

بیانات‌ در دیدار جمعی از روحانیون استان کرمان‌ ۱۱/ ۲/ ۸۴

 

برنامه ریزی و اجرا

جهت برنامه‌ریزی و فراهم‌سازی مقدمات پرده‌خوانی می‌توانید با گروه فرهنگی تبلیغی جبهه هنرهای زیبا با مدیریت‌ حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی شاهرخ اصفهانی، از طریق شماره ۰۹۱۲۷۵۰۳۱۰۴ تماس حاصل نمایید.

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید