سرویس اجتماعی

مصوبه ستاد ملی کرونا درباره برگزاری مراسم شبهای قدر

(دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۹) ۲۰:۱۴

مصوبه ستاد ملی کرونا در خصوص برگزاری مراسم شب‌های قدر در مساجد و اماکن منتشر شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد؛ این مصوبه که ۱۴ بند دارد به شرح زیر است:

۱) اولویت برگزاری مراسم در فضای باز مساجد با رعایت فاصله حداقل یک متر می‌باشد

۲) در صورت عدم وجود فضای باز برگزاری مراسم در داخل شبستان مساجد با ۲۵ درصد ظرفیت به حالت صف نماز با رعایت فاصله حداقل یک متر می‌تواند انجام شود

۳) رعایت تهویه مناسب در محل‌های بسته مانند شبستان الزامی است

۴) اطلاع رسانی از سوی هیئت امنای مساجد و بسیج محل مبنی بر عدم حضور بیماران خاص و بیماری‌های زمینه‌ای با ریسک بالا و همچنین کودکان و سالمندان در مراسم صورت پذیرد

۵) از هرگونه پذیرایی و توزیع نذورات جداً خودداری شود

۶) مدت زمان برگزاری مراسم حداکثر ۲ ساعت باشد

۷) جلسات مداحان مشهور می‌تواند در فضا‌های باز مانند ورزشگاه‌ها با محدود به ۲۵ درصد ظرفیت با رعایت فاصله گذاری اجتماعی برگزار شود

۸) برگزاری مراسم در مساجدی که طبق راهنمای فاصله‌گذاری حداقل امکانات را ندارند خودداری شود

۹) هیئت امنا، روحانی مساجد و بسیج، مسئول نظارت و حسن اجرای برنامه در مساجد می‌باشند

۱۰) مرکز امور مساجد هماهنگی لازم را با مساجد در جهت اجرای راهنما‌های بهداشتی و مفاد این نامه داشته باشند

۱۱) حضور کلیه افراد در محل برگزاری مراسم بایستی با ماسک و دستکش باشد

۱۲) افراد شرکت کننده لازم است سجاده و قرآن و مفاتیح و چادر نماز شخصی (مخصوص بانوان) خود را همراه بیاورند

۱۳) دانشگاه‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی از طریق معاونت‌های بهداشتی دانشگاه نسبت به نظارت دقیق و تشدید بازرسی اقدام نمایند

۱۴) برگزاری مراسم مذکور در استان‌های شدیداً درگیر از جمله خوزستان مشمول این بخشنامه نمی‌شود و در این استان‌ها از برگزاری مراسم خوداری شود.

 

علیرضا رئیسی :  در بعضی مساجد منتخب در تمام استان ها بجز خوزستان مراسم شب های قدر از ساعت ۲۴ تا ۲ بامداد برگزار می شود

معاون وزیر بهداشت در همین راستا گفت: مراسم شب های قدر در مساجد منتخب هر استان و در فضاهای باز برگزار شود اما چنانچه فضای باز نباشد باید فقط از یک چهارم ظرفیت آن فضا استفاده شود.

دکتر علیرضا رئیسی در مصاحبه با خبرگزاری صدا و سیما افزود: تصمیم گرفته شد؛ در بعضی مساجد منتخب در تمام استان ها بجز خوزستان مراسم شب های قدر از ساعت ۲۴ تا ۲ بامداد برگزار می شود.

وی گفت: باید یک متر فاصله بین افراد وجود داشته باشد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تاکیدکرد: افراد سالمند و کسانی که دارای بیماری زمینه ای هستند یا افراد دارای علامت کرونا در مراسم حضور پیدا نکنند و از بردن اطفال خودداری شود.

وی گفت: توصیه کردیم در مراسم مداحان مشهور که جمعیت بیشتری می آیند، مراسم در فضای ورزشگاه ها برگزار شود.

دکتر رییسی افزود: مساجدی که شرایط برگزاری را دارند می توانند مراسم را برپا کنند. از مردم تقاضا داریم حتما نکات بهداشتی را رعایت کنند و ماسک و دستکش همراه داشته باشند و در ورودی اماکن دقت کنند که همزمان وارد و همزمان خارج نشوند تا تجمع ایجاد نشود.

وی گفت: اگر در فضایی ظرفیت تکمیل بود از مردم خواهش می کنیم اصرار به حضور نداشته باشند و با هیات امنای مساجد همکاری کنند.

 

جهانپور: بازگشایی مساجد در شب‌های احیا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود

همچنین سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بازگشایی مساجد در شب‌های احیا با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی انجام می‌شود.

آقای کیانوش جهانپور در مصاحبه اختصاصی با خبرگزاری صدا و سیما درباره آخرین اخبار بازگشایی مساجد برای شب‌های قدر افزود: بازگشایی مساجد و تجمعات مذهبی به ویژه نماز جماعت برای مناطقی است که وضع آن‌ها سفید اعلام شده است و قابل تسری به مناطق زرد یا قرمز نیست.

وی گفت: البته موضوع شب‌های احیا استثنا است که با بخشنامه معاونت بهداشتی و رییس کمیته بهداشت با شرایط خاص در محل‌هایی که مشخص شده است با رعایت دستورالعمل‌ها مثل فاصله گذاری، استفاده از ماسک و دستکش، به همراه داشتن کتاب دعا، سجاده، مهر و... به شکل موقت انجام می‌شود.

وی ادامه داد: به جز استان خوزستان، مردم در دیگر استان ها‌ی توانند در شب‌های احیا شرکت داشته باشند که جزئیات ان راهم وزارت بهداشت اعلام کرده است.

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید