دوشنبه / ۱۲ آبان ۱۳۹۹ / ۱۵:۴۶
سرویس : اصلی
کد خبر : ۳۵۸۴۱
گزارشگر : حمیدرضا حیدری

مشارکت «مساجد» در مقابله با بیماری کرونا/ مقابله «محله محور» در مناطق ویژه

به گزارش پایگاه تخصّصی مسجد، علیرضا زالی رئیس ستاد مقابله با  کرونا در کلانشهر تهران امروز یکشنبه در جلسه‌ای که در راستای اجرای منویات مقام معظم رهبری، به منظور آگاهی بخشی و مبارزه با کرونا به صورت محله محور، با حضور نمایندگان نیروهای جهادگر برگزار شد، با اشاره بر سه راهبرد اصلی مساجد مبنی بر کمک به بهداشت و درمان، کمک‌های معیشتی و محرومیت زدایی و کمک‌های معنوی برای مبارزه با کرونا، اظهار کرد: تعداد بسیار زیادی از مساجد بر اساس بررسی‌های صورت گرفته ویژگی لازم برای پیوستن به این مسیر را دارند.

 زالی با اشاره به سابقه مشارکت ۳۰۰ مسجد تهران برای مقابله با کرونا در پیک‌های قبلی، بر ظرفیت مساجد به عنوان نقطه کانونی برای مقابله با کرونا در پیک سوم تاکید کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به جایگاه موجه مساجد و پتانسیل آنان در هماهنگی نیروهای مردمی، ضرورت به کارگیری ظرفیت درمانگاه‌های مساجد برای مقابله با کرونا را یادآور شد.

وی ادامه داد: باید از ظرفیت‌های هیأت امنا و ائمه جماعات برای تقویت عملکرد مساجد در مسیر مقابله با کرونا استفاده شود.

کمک در ردیابی و غربالگری مبتلایان، حمایت از خانواده‌های آسیب پذیر، طراحی بسته های حمایتی تشویقی برای گروه‌های پذیر از بعد سلامت و اجتماعی، طراحی نقشه برای اسکان‌های شبه نقاهتگاهی از جمله اقداماتی بود که  زالی اجرای آن‌ها توسط مساجد را برای مقابله با کرونا و آثار ناشی از آن مثمر ثمر توصیف کرد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: یکی از اقدامات مهم در دوران شیوع بیماری، ارائه بسته‌های حمایتی معیشتی ویژه خانواده‌هایی است که اعضای آنها بر اثر بیماری کرونا فوت شده‌اند یا جزو اقشار کم برخوردار هستند که این بسته‌ها با کمک نهاد‌های مختلف مانند سپاه و مساجد در بین افرادکم برخوردار تحت عنوان کمک مومنانه توزیع می‌شود.

 زالی با اشاره به ترغیب عمومی و اقبال نهادهای ذی ربط برای مقابله محله محور با کرونا، نسبت به حاصل شدن توفیقات لازم در این زمینه ابراز امیدواری کرد.  

وی همچنین با اشاره به امکان بهره گیری از ظرفیت‌های شهرداری‌ها، مساجد و جبهه های مردمی در شکل‌گیری نقاهتگاه‌ها، گفت: در محلات ظرفیت‌های فیزیکی مناسبی برای شکل گیری نقاهتگاه ها جهت اعزام افرادی که نیاز به خدمات بیمارستانی ندارند ولی تردد آنها در شهر خطرناک است، وجود دارد که در اسرع وقت شیوه نامه‌ای دقیق و مدون برای سامان‌دهی آنها ارسال خواهد شد.

رئیس ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با بیان اینکه مساجد فعال راهبرد اصلی مقابله محله محور با کرونا هستند، گفت: مختصات این مساجد مشخص شده است و بسیاری از نیازهای محله‌ای ما را پوشش خواهند داد.

 زالی با تأکید بر اینکه عملکرد مساجد و نیروهای مردمی در حوزه بهداشت خواهد بود، یادآور شد: در این حوزه به غیر از درمانگاه های مساجد و بسیج جامعه پزشکی به درمان ورود نخواهند کرد.

وی با اشاره بر ضرورت در اختیار قراردادن لیستی از مبتلایان و بیماران ترخیص شده به کانون‌های محلی برای ارائه خدمات لازم، گفت: همچنین باید برای بالا بردن نشاط اجتماعی و امیدبخشی به جامعه در تمامی این اقدامات جنبه مانور درنظر گرفته شود.

زالی با اشاره به لزوم تهیه نقشه آلودگی محلات، اولویت اجرای راهبرد مقابله محله محور با کرونا را مناطق پرخطر عنوان کرد.

وی ضمن بیان اینکه منطقه ۱۸ تهران کانون پایلوت اجرای این طرح خواهد بود، از انعقاد تفاهم نامه‌ای برای بهره گیری از نیروهای بسیج در حوزه یاری رساندن به کارشناسان بهداشت محیط  خبر داد.

رئیس ستاد مقابله با  کرونا در کلانشهر تهران بر ضرورت به کارگیری ظرفیت خانه های سلامت محلات شهرداری برای مبارزه با ویروس کرونا تاکید کرد.

https://www.masjed.ir/u/85J

ارسال نظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

سایر اخبار

در گفت‌وگو با معاون‌اجرایی امورمساجد بررسی شد
 
با همکاری بنیاد نهج‌البلاغه برگزار می‌شود
 
مدیر ناحیه حضرت‌عبدالعظیم(ع) امور مساجد خبر داد: