چهارشنبه / ۷ اردیبهشت ۱۴۰۱ / ۱۳:۳۴
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۱۵۷
گزارشگر : ۶۹۱
هشدار بحران آب!

درخواست آبفای تهران برای صرفه‌جویی آب

شرکت آب و فاضلاب استان تهران از شهروندان تهرانی خواست با پرهیز از مصارف غیر ضروری از بروز کم آبی در تهران جلوگیری نمایند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ به دنبال کاهش نزولات آسمانی در کشور و کم شدن منابع آبی، خصوصاً در استان تهران شرکت آب و فاضلاب استان تهران با صدور اطلاعیه ای از شهروندان تهرانی خواست با پرهیز از مصارف غیر ضروری از بروز خشکسالی و کم آبی جلوگیری نمایند.

ائمه محترم جماعات مساجد می‌توانند با بیان این مطلب در بین نمازگزاران، کمک شایانی به کم شدن مصرف بی‌رویه آب و ترویج فرهنگ صرفه جویی داشته باشند.

شرکت آب و فاضلاب استان تهران در اطلاعیه خود با موضوع "وضعیت منابع آبی استان تهران"، آورده است؛ به علت بروز دومین خشکسالی متوالی در کشور، متأسفانه به دلیل کاهش نزولات آسمانی(باران و برف) منابع آبی کشور خصوصاً استان تهران در شرایط بسیار سختی قرار گرفته است. به‌گونه ای که میزان بارندگی در استان تهران نسبت به سال گذشته حدود ۳۰ درصد کاهش داشته است.

همچنین ذخایر منابع آبیِ سدهای تأمین کننده آب نسبت به سال گذشته با کاهش ۴۵ درصدی روبرو می‌باشند. متأسفانه علی رغم خشکسالی و کاهش شدید منابع مصرف آب شهر تهران به طور متوسط روزانه بالغ بر ۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون لیتر می‌باشد که این رقم در فروردین ماه و اوایل اردیبهشت ماه بی‌سابقه می باشد. این روند مصرف، بسیار نگران کننده می‌باشد‌.

لزوم عبور از این شرایط سخت، همراهی مردم با کاهش حداقل ۱۰ درصدی می باشد. در حال حاضر شهروندان تهرانی روزانه به طور متوسط ۲۲۵ لیتر آب مصرف می‌کند. در حالیکه الگوی مصرف ۱۳۰ لیتر می‌باشد، یعنی حدود  ۱۰۰ لیتر بیشتر مصرف می‌شود.

بر همین اساس شهروندان با پرهیز از مصارف غیرضروری، بهینه و با دقت در مصرف، قطعاً می توانند ۱۰ درصد از این میزان را کاهش دهند.

این شرکت در اطلاعیه خود آورده است؛ ذخایر سدها در سال ۱۴۰۰ حدود ۷۷۸ میلیون مترمکعب بوده که در سال ۱۴۰۱ تا ۵۰۹ میلیون مترمکعب کاهش داشته است. لذا منابع آبی ما ۲۶۹ میلیون مترمکعب کسری آب دارند.
همچنین میزان بارندگی در سال۱۴۰۰ -۱۳۹۹ برابر با ۱۶۵۱/۸ میلی‌متر و در سال آبی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ به ۱۳۰۳/۷ میلی‌متر رسیده است. بر همین اساس میزان کسری بارندگی ۳۴۸/۱ می‌لیمتر می باشد.

گفتنی است: سه میلیارد و دویست میلیون لیتر برابر با حدود دو میلیارد و یکصد و سی میلیون بطری ۱/۵ لیتری آب بسته بندی است!

 

 


http://www.masjed.ir/u/v1g

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

سایر اخبار

به همت مسجد موسی‌بن‌جعفر(ع) برگزار شد:
 
مسئول عملیات بنیاد هدایت مطرح کرد؛
 
معاون فرهنگی اجتماعی شهردار منطقه ۱۱ تهران: