شنبه / ۲۸ آبان ۱۴۰۱ / ۱۱:۴۵
سرویس : مسجد خبر
کد خبر : ۳۷۶۷۴
گزارشگر : جلال حیران نیا
قاری بین‌المللی قرآن:

مسجد پایگاه و مأمن نخبه‌های قرآنی است

قاسم مقدمی، قاری بین‌المللی کشورمان با بیان اینکه مسجد پایگاه و مأمن نخبه‌های قرآنی است، گفت: اکثر نخبگان قرآنی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در مساجد تربیت شده و پرورش یافته‌اند و در این مسیر توانسته‌اند به اهداف متعالی دست یابند.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد؛ قاسم مقدمی، قاری بین‌المللی قرآن در گفت‌و‌گو با ایکنا، با اشاره به منویات رهبر معظم انقلاب در خصوص ضرورت تبدیل مساجد به پایگاه‌های قرآنی گفت: مساجد از عصر نزول قرآن تاکنون از پایگاه‌های اصلی قرآن و قرآنیان بوده و هستند.

وی با تأکید بر اینکه مسجد پایگاه و مأمن نخبه‌های قرآنی است، افزود: اکثر نخبگان قرآنی به صورت مستقیم یا غیر مستقیم در مساجد تربیت شده و پرورش یافته‌اند و توانسته‌اند به موفقیت‌های مطلوبی در زندگی و اهداف متعالی قرآنی دست یابند.

مقدمی مسجد را ملجأ اصلی قرآنیان دانست و اظهار کرد: صدای قرآن از دیرباز همواره از مساجد شنیده شده است و مساجد، مرکز و پایگاه اصلی آموزش قرآن کریم هستند؛ قرآنیان در مساجد همواره مورد حمایت و تشویق قرار می‌گیرند و زمینه‌های پیشرفت آن‌ها در مساجد فراهم می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در دهه اخیر به واسطه گسترش برخی فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و ... در مساجد متأسفانه شاهدیم بخش قرآنی تحت‌الشعاع سایر فعالیت‌ها قرار گرفته است، بیان کرد: بخش قرآنی در برخی مساجد در شمار اولویت‌ها قرار نمی‌گیرد که می‌تواند زنگ خطری باشد، اما نکته اصلی این است که مساجد برای ذکر و یاد خدا بنا شده‌اند و چه ذکری برتر از قرآن که کلام خداست داریم که در مسجد گفته شود؟

این قاری بین‌المللی با تصریح اینکه متولیان و مسئولان فرهنگی مساجد باید قرآن را محوریت فعالیت‌های خود قرار دهند، گفت: متولیان و مسئولان فرهنگی مساجد می‌توانند با محوریت قرار دادن قرآن در تمامی آموزه‌ها، جایگاه قرآن را در بین جوانان و نوجوانان پررنگ کنند و در تبدیل مساجد به پایگاه‌ها و قطب قرآنی نقش موثری ایفا کنند.

مقدمی ادامه داد: محوریت قرار دادن قرآن در مساجد، زمینه معرفی بهتر قرآن و آموزه‌های کتاب الهی را در مساجد به عنوان خانه خدا فراهم کند ضمن اینکه متن و قرائت قرآن نباید تضعیف شود. کشوری که منشأ وجودیش قرآن و اهل بیت(ع) است باید بیشتر از این‌ها قاری و حافظ خوب قرآنی داشته باشد و برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن کریم در مساجد برای تحقق این امر باید مورد توجه ویژه قرار گیرد.

وی قاری قرآن را واسطه ذکر و یاد خدا دانست و اظهار کرد: تلاوت‌های قرآن که از صمیم قلب و با خلوص انجام می‌شوند، موجب افزونی ایمان و خشیت الهی می‌شوند.

انتهای پیام/
https://www.masjed.ir/u/Th8

ارسال نظر

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

سایر اخبار

در آستانه انتخابات اسفند۱۴۰۲ صادر شد
 
به مناسبت فرارسیدن ایام اعتکاف
 
در پی پاسخ مقتدرانه سپاه به تروریست‌ها در منطقه
 
حجت‌الاسلام‌والمسلمین حاج‌علی‌اکبری: