بِسْمِ اللّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحیمِ                       یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَال

 

این الرجبیون

 

 

 

سرویس فرهنگی و هنری
حجت الاسلام صداقت:

نمایشگاه تخصصی مدیریت مسجد برگزار می‌شود

(شنبه ۱۹ آبان ۱۳۹۷) ۱۲:۰۰

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجدطی یک نشست خبری جزئیات برگزاری نمایشگاه تخصصی مدیریت مسجد را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه تخصصی مسجد، نشست خبری نمایشگاه تخصصی مسجد در خبرگزاری فارس برگزار شد.

 

بنابراین گزارش حجت الاسلام صداقت سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: نمایشگاه تخصصی مدیریت مسجد 20 الی 30 آبانماه جاری در حسینیه الزهرا(ع) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار می‌شود.

حجت‌الاسلام صداقت یکی از اهداف برگزاری این نمایشگاه را ارائه دستاوردهای مرکز رسیدگی به امور مساجد در چهل سالگی انقلاب معرفی کرد و گفت: در دنیا این تصور وجود دارد که انقلاب‌ها در چهل سالگی رو به افول می‌روند، ولی به برکت رهبری و هدایت های مقام معظم رهبری(حفظه الله)، اکنون آینده انقلاب در 50 سال آتی ترسیم شده است.

وی افزود: اکنون در چهل سالگی انقلاب فرصت خوبی فراهم شده تا سازمان‌ها و نهادها، دستاوردهای خود را ارائه دهند و مرکز رسیدگی به امور مساجد  نیز از  این قائله مستثنی نیست و این نمایشگاه مصداق همین است.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: تا کنون هیچ قانونی برای مساجد نوشته نشده است و آنچیزی که نقشه راه شده، متن حکم  مقام معظم رهبری به مرحوم آیت‌الله مهدوی کنی برای ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد است که در این نمایشگاه نیز به تحلیل این حکم پرداخته شده است.

وی افزود: با توجه به فرمایش مقام معظم رهبری(حفظه الله) مبنی بر اینکه امام جماعت مدیر طبیعی مسجد است این نیاز احساس شد تا دانش مدیریت مسجد به امامان جماعات ارائه شود. در همین راستا اردوی آموزشی با همین عنوان و محتوا در شهریورماه گذشته برای قریب به هزار نفر از ائمه جماعات استان برگزار شد و یکی از خواسته‌های ائمه جماعات در این دوره ادامه‌ی آموزش‌های مربوط به مدیریت مسجد بود.

وی در ادامه گفت: در این نمایشگاه یک سری اسناد بالادستی و کاربردی را با مضمون دانش‌ مدیریت مسجدی در قالب 80 اثر مکتوب ارائه خواهد شد.

حجت الاسلام صداقت در ادامه گفت: اکنون این آمادگی از طرف مرکز رسیدگی به امور مساحد وجود دارد تا تجربیات سالیان اخیر خود را به سایر استان‌ها و نهادهایی که با مسجد ارتباط دارند، انتقال دهد.

وی در ادامه گفت: هدف این نمایشگاه ارائه الگوی یکپارچه مدیریت مسجد، انتقال دانش مدیریت مسجد به ائمه جماعات و کارگزاران مساجد و انتقال دانش و تجربیات ساماندهی مساجد به ائمه جمعه و نمایندگی های ولی فقیه در استان ها است. لذا نمایندگی های ولی فقیه در استانها و تیم فرهنگی آن استان از مخاطبان اصلی این نمایشگاه هستند.

سرپرست معاونت فرهنگی و اجتماعی مرکز رسیدگی به امور مساجد گفت: این نمایشگاه در پنج بخش مختلف برگزار می‌شود. این بخش‌ها شامل بخش اول با عنوان «مبادی» با چهار قسمت؛ مسجد از نگاه رهبر حکیم و عالیقدر، پیشینه شناسی(مساجد فعال و تاثیرگذار از قبل انقلاب تا کنون، ائمه جماعات شاخص، شهدای محراب و ائمه جماعات شهید استان تهران و ...)، دشمن شناسی(حرکت دشمن علیه مساجد در طول تاریخ اسلام بخصوص در زمان معاصر) و مسئله شناسی نظام اسلامی و نقش مسجد در منظومه مسائل گفتمان انقلاب اسلامی است.

حجت الاسلام صداقت افزود: بخش دوم این نمایشگاه به آشنایی با مرکز رسیدگی به امور مساجد استان تهران، تاریخچه تاسیس (نگاهی به حکم مقام معظم رهبری(حفظه الله) به حضرت آیت الله مهدوی کنی(رحمه الله علیه))، چارت و شرح وظایف ارکان مرکز، ماموریت های ذاتی مرکز و برنامه های راهبردی(اول، دوم و سوم در یک نگاه) می‌‌پردازد.
 
وی افزود: بخش سوم این نمایشگاه به برنامه راهبردی مرکز اختصاص داردراهبرد اول عبارت است از؛ توانمند سازی ائمه جماعات و کارگزاران مسجدی، طراحی و فرآیند جذب و استقرار، تکریم، رشد و آموزش، تامین و تولید محتوا و اساتید و فناوری توانمند سازی و آشنایی با سامانه جامع مساجد (سجم).
 
حجت الاسلام صداقت در ادامه گفت: راهبرد دوم نیز با محوریت فرهنگ سازی به آشنایی با اسناد پشتیبان فرهنگ سازی (مسجد و کودک ونوجوان، مسجد و جوان، مسجد و بانوان و الگوی فرهنگ سازی)، آشنایی با فعالیت های مرکز در دهه تکریم و غبارروبی مساجد، آشنایی با اقدامات متناسب با روز جهانی مسجد و آشنایی با اقدامات فرهنگ ساز می‌پردازد.
 
وی در ادامه، راهبرد سوم را ارتقاء نظام مدیریت مساجد معرفی کرد و گفت: آشنایی با نظام حقوقی مساجد، آشنایی با نظام مهندسی مساجد، آشنایی با نظام مدیریت مالی‌ مساجد، آشنایی با الگوی گونه بندی و سطح بندی مساجد، آشنایی با الگوی رفع تعارضات و حل اختلاف مساجد، آشنایی با الگوی فعالیت های اجتماعی مساجد و آشنایی با نظام مدیریت فرهنگی مساجد، بخش های این راهبرد را تشکیل می‌دهند.
 
وی افزود: راهبرد چهارم بخش سوم این نمایشگاه هماهنگ سازی دستگاهها را دربر دارد که شامل ارائه گزارش از تفاهم نامه‌های منعقد شده فیمابین مرکز و سایر دستگاه ها و نهادها، ارائه گزارش از مجوزهای اخذ شده از سوی مرکز جهت ارائه انواع خدمات به مخاطبان، الگوی تعاملات دستگاهی، می‌شود.
 
حجت الاسلام صداقت در ادامه توضیح داد: راهبرد پنجم این بخش به تعالی سازمانی اختصاص دارد که به آشنایی با اقدامات مرکز در راستای تعالی سازمانی می‌پردازد.
 
وی افزود: بخش چهارم حوزه‌های پشتیبان هستند که به آشنایی با پایگاه تخصصی مسجد(www.masjed.ir)، آشنایی با اپلیکیشن مسجد یاب، آشنایی با باشگاه ایده پردازان مسجدی(بام)(www.masjedidea.ir)، آشنایی با سایت مسجد کالا(www.masjedkala.ir)، آشنایی با سایت مسجد تی وی(www.masjed.tv) در این بخش می‌پردازد.
 
حجت‌الاسلام صداقت گفت: بخش پنجم آشنایی با مولفه‌های مسجد طراز اسلامی (سند مسجد طراز اسلامی)است که آشنایی با تولیدات مرکز رسیدگی به امور مساجداز ملحقات این بخش است.


وی در پایان گفت: این نمایشگاه بیستم لغایت سی ام آبان ماه 1397 در بزرگراه رسالت، سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسینیه الزهراء (س) برپا خواهد شد.

بیشتر بخوانید: نمایشگاه تخصصی مدیریت مسجد از ایده تا اجرا

ارسال نظر


پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید


تازه ترین

پربازدیدترین

فوتر فارسی