چهارشنبه / ۲۱ اسفند ۱۳۹۸ / ۱۴:۵۰
سرویس : مسجد ایده-
کد خبر : ۳۵۵۸۲
گزارشگر : ۳۳۳
ایده مسجدی

جشن روزه اولی‌ها

یکی از سیره‌های عملی در میان بزرگان و علما برای تربیت فرزند، احترام به کودک و بزرگداشتن او در نزد دیگران است. نوشتن کتاب، نگارش نامه‌های محبت‌آمیز و حکیمانه، گرفتن مراسم و هدیه دادن و نذری دادن برای فرزند از جمله این سنت‌های زیباست. جشن تشرف و برگزاری مراسم برای نومکلف‌ها و روزه اولی‌ها نیز می‌تواند دریچه‌ای زیبا به سوی تربیت فرزندان باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکز رسیدگی به امور مساجد، مسجد ایده، جشن تشرف آغازین روزهای بندگی و پیمودن مسیر تقرب به سوی پروردگار است. آموزش دین و احکام جز از طریق احترام و گرامیداشت فرزندان میسر نمی‌گردد چرا که تربیت فرزند در گرو نیکو داشتن مقام اوست. چنانچه امام صادق(ع) در این باره فرموده‌اند: فرزندانتان را گرامى بدارید و آدابشان را نیکو کنید تا آمرزیده شوید.

یکی از سیره‌های عملی در میان بزرگان و علما برای تربیت فرزند، احترام به کودک و بزرگداشتن او در نزد دیگران است. نوشتن کتاب، نگارش نامه‌های محبت‌آمیز و حکیمانه، گرفتن مراسم و هدیه دادن و نذری دادن برای فرزند از جمله این سنت‌های زیباست. جشن تشرف و برگزاری مراسم برای نومکلف‌ها و روزه اولی‌ها نیز می‌تواند دریچه‌ای زیبا به سوی تربیت فرزندان باشد:

ایده

برگزاری جشن روزه اولی‌ها در مسجد

مسئله

تسهیل امکان جذب کودک و نوجوان به مسجد

شرح ایده

یکی از راه‌های ماندگار کردن و مهم جلوه دادن حوادث، پیوند زدن آن با خاطرات خوش است. در همین راستا و به منظور ایجاد جذابیت بیشتر مسجد برای کودکان و نوجوانان، برپایی مراسمی با عنوان جشن روزه اولی‌ها(یعنی کسانی که برای اولین بار روزه می‌گیرند) مناسب به نظر می‌رسد.

بایدها

لازم است که شناسایی صحیح و اطلاع‌رسانی کافی در این زمینه صورت پذیرد.

نبایدها

با توجه به اینکه ممکن است برخی از کودکان و نوجوانان قبل از بلوغ هم تجربه روزه گرفتن داشته باشند، لازم است که طرح، محدود به کسانی که اولین روزه‌داری را تجربه می‌کنند نشود تا زمینه آشنایی بیشتر این دو قشر فراهم شود و برای تجربه‌داران هم حفظ انگیزه شود.

ممکن است کسانی باشند که علی‌رغم مکلف بودن، به هر دلیل(با عذر شرعی یا بدون عذر) موفق به روزه گرفتن نشده باشند، لازم است که ایشان نیز از این جشن محروم نشوند.

زینت‌ها و مستحبات

توأم بودن جشن با افطار.

رعایت مناسب بودن ارزش غذایی افطار با توجه به بنیه کم کودک و نوجوان.

هدیه دادن(ترجیحا بسته فرهنگی با توجه به نیاز کودک و نوجوان: رساله آموزشی، نرم‌افزار آموزشی، تابلو و...).

استفاده از نمادهای هماهنگ:

کارت سینه، گل سینه، یونیفورم، حمایل.

پشتوانه نظری

دلایل دینی(قرآن و روایت) که بر تعظیم شعائر الهی دلالت دارند همچون:

سوره حج آیه 32: ذَلِکَ وَمَن یُعَظِّمْ شَعَائِرَ اللَّهِ فَإِنَّهَا مِن تَقْوَى الْقُلُوبِ؛ این است فرایض خدا و هر کس شعایر خدا را بزرگ دارد در حقیقت آن حاکى از پاکى دل‌هاست.

ایده‌های مرتبط 

برگزاری جشن تکلیف در مسجد

برگزاری جشن تکلیف در مسجد برای نوجوانانی که در آستانه سن بلوغ هستند.

مراسم شرافت

برگزاری مراسم جشن توسط امام جماعت برای نوجوانانی که تازه به سن بلوغ و تشریف رسیده‌اند.

ارسال نظر

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

سایر اخبار

با بهره‌گیری از بیانات مقام معظم‌ رهبری
 
 
آیت الله العظمی مکارم در اجلاسیه جامعه مدرسین:
 
در گفتگو با امامان جماعت موفق مطرح شد
 
با هدف ارتقای نظام دانایی برگزار می‌شود
 
به همت معاونت جذب و آموزش